Dane zawarte w Narodowym Spisie Powszechnym nie pozostawiają złudzeń. Powiat włodawski - z Włodawą na czele - choć ładny pod względem przyrodniczym i ciekawy historycznie, stopniowo się wyludnia.
W ubiegłym roku na terenie powiatu żyło dokładnie 37 tys. 484 osoby. To o prawie 2 tys. mniej niż w 2015 roku i niemal 4 tys. mniej niż w roku 2000. W porównaniu z 2020 rokiem w powiecie włodawskim ubyło ponad pół tysiąca mieszkańców.
W samej Włodawie mieszkało 12 tys. 741 osób, podczas gdy jeszcze 5 lat temu (2017 r.) populacja mieszkańców Włodawy wynosiła 13 tys. 350 osób. Ubyło więc ich ponad 600. Spadek liczby mieszkańców zanotowały wszystkie gminy w powiecie. W gminie Włodawa dwa lata temu mieszkało dokładnie 6 tys. 23 osoby, w ubiegłym roku o 30 mniej.
"Trudno się dziwić. Włodawa i okolice miasta, całe Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, to piękne miejsce, ale żyje się tu ciężko, przede wszystkim dlatego, że nie ma pracy", "Powiat się rozwija, ale wakatów jest niewiele, szanse na rozwój praktycznie żadne. Ludzie po studiach raczej nie mają tu czego szukać", "Zarabia się mało, a przecież wszystko drożeje. Żeby się utrzymać, ludzie wyjeżdżają do pracy, także za granicę", "Młodzi z Włodawy i innych miejscowości w naszym powiecie, po prostu uciekają" - komentują mieszkańcy.
Potwierdzają to GUS-owskie dane. Osób w wieku 70+ jest w powiecie prawie 5 tys., z tego 1700 w samej Włodawie i prawie 700 w gminie Włodawa. Nieco młodszych emerytów i emerytek, w wieku 60-69 lat, mieszka na terenie powiatu prawie 5300, w samym mieście - prawie 2 tys., z kolei w gminie - niemal 800.
"Młodzi, jeśli tu zostają, próbują rozkręcać swoje biznesy. To chyba jedyne wyjście. Choć ostatnio, najpierw przez pandemię, a potem przez rządowy zakaz wjazdu w nadbużańskie tereny sporo firm zawiesiło działalność. Pozostałe próbują stanąć na nogi" - usłyszeliśmy od pana Rafała, młodego przedsiębiorcy.
Jeśli chodzi o zróżnicowanie mieszkańców pod względem płci, to podobnie jak w większości regionów w kraju, pań jest więcej niż panów. Liczba mieszkanek powiatu włodawskiego wynosi prawie 19 tys. Mężczyzn jest o pół tysiąca mniej. Różnicę widać też we Włodawie, gdzie mieszka prawie 6700 kobiet i dokładnie 6 tys. 47 mężczyzn.
Gęstość zaludnienia na kilometr kwadratowy wynosi odpowiednio: dla powiatu - 30 osób, Włodawy - 709 i dla gminy - 24 osoby.
Czytaj też:
- Gm. Żółkiewka: Zaginiony mężczyzna nie żyje...
- Chełm. Policyjny dron śledził kierowców i pieszych [FILM]
- Osobówka wjechała w sklep na kółkach. Klientka trafiła do szpitala
- Wyrzucili przez okno 50 tysięcy złotych. Ktoś na nie czekał...
- Lubelski dentysta skazany za gwałt na pacjentce. Miał gabinet w powiecie chełmskim
- Szokujące ilości marihuany, mefedronu i amfetaminy przechwycone [ZDJĘCIA]
- Pijana matka, pijana babka, a wujek strzelił sobie w głowę!
Napisz komentarz
Komentarze