Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:45
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Pomagają na "Piątkę Plus"! Każdy z nich robi coś innego, ale ważnego

Są z różnych części kraju, ale pomagają lokalnie i globalnie. We Włodawie założyli stowarzyszenie "Piątka Plus", aby połączyć swoje siły i pomagać kobietom oraz dzieciom w trudnej sytuacji. Przede wszystkim uchodźcom i Ukrainie, ale nie zapominają też o Polakach.
Pomagają na "Piątkę Plus"! Każdy z nich robi coś innego, ale ważnego

Po wybuchu wojny na Ukrainie pisaliśmy o Kamilu, który jeździ pomagać bezpośrednio na front. Ta historia ma swoją kontynuację. 

- Jak już wspominałem, po prostu wsiadłem w samochód, pojechałem na Ukrainę, by ewakuować ludzi. Pakując do samochodu dzieci i kobiety myślałem tylko o tym, żeby jak najszybciej wywieźć ich z niebezpiecznej strefy. Żeby nie jechać "na pusto", zacząłem zbierać różne potrzebne produkty. W ten sposób poznałem Agnieszkę, Julię, Hanię i Tomka - mówi Kamil Piątek.

Każdy z nich pomaga, robiąc coś zupełnie innego. Hanna Foelkner organizuje na Pomorzu zbiórki żywności i funduszy w sklepach, kościołach, urzędach, wśród przedsiębiorców i znajomych. Tomasz Ceynowa działa na Podlasiu oraz współpracuje ze znajomymi z Belgii i Niemiec. Ofiarował Kamilowi busa, by skuteczniej mógł nieść pomoc na Ukrainie. Agnieszka Kuryluk organizuje pomoc we Włodawie oraz nawiązuje współpracę z Urszulą Pastusiak, Ivon Grube i Janem Ratkowskim, którzy organizują zbiórki rzeczowe w Niemczech oraz transporty do Włodawy z pomocą humanitarną dla uchodźców.

Otrzymywana pomoc jest przewożona na Ukrainę oraz częściowo rozdysponowana we Włodawie i okolicach. Julia Kuryluk działa bezpośrednio - opiekuje się przybywającymi uchodźcami, udziela pierwszych wskazówek, rozpoznaje najpilniejsze potrzeby. Kamil Piątek jeździ do najbardziej niebezpiecznych rejonów okupowanej Ukrainy. Wieziona przez niego pomoc dociera od Kijowa po Charków, aż do Donbasu. Dojeżdża m.in. do Mariupola, Izumu, Krzywego Rogu i wielu innych miejsc. 

To właśnie Kamil wpadł na pomysł, aby założyć stowarzyszenie. Stąd w nazwie "Piątka", od jego nazwiska. Dodatkowo na początku było również pięcioro założycieli, więc liczba pięć stała się naturalnym wyborem. Teraz dołączają już kolejne osoby, stąd w nazwie "Plus". Członkowie dziękują wszystkim ludziom, których spotkali na swojej drodze. Mówią, że to są właśnie prawdziwi bohaterowie z sercem na dłoni. W przyszłości liczą, że nadal spotykać się będą z dużą ofiarnością i wielkimi sercami, bo potrzeby wciąż są duże.

- Obecnie zmienił się znacznie zakres naszej pomocy dla uchodźców. Ciągle dbamy o dzieci. Organizujemy leki, środki higieniczne, owoce, odzież, obuwie. Służymy pomocą w usamodzielnianiu się w naszym kraju. Pomagamy też potrzebującym rodzinom w naszym rejonie. Właśnie szykujemy wyprawkę dla noworodka z bardzo potrzebującej włodawskiej rodziny. Inna z rodzin otrzymała paczkę żywnościową dla dzieci. Staramy się weryfikować każde zgłoszenie tak, by pomoc trafiała rzeczywiście do osób potrzebujących - mówi Agnieszka.

Członkowie stowarzyszenia objaśniają przepisy, tłumaczą, jak funkcjonują urzędy. Pomagają znaleźć mieszkanie, pracę, szkołę, organizują pomoc medyczną. Nadal przybywają nowi uchodźcy i pomoc jest ciągle potrzebna. Zarówno nowym osobom, jak i tym, które przebywają w naszym kraju już dłuższy czas. Jest wiele matek z dwójką czy trójką dzieci, które nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Ich jedyne źródło utrzymania to 500+. 

Dlatego stowarzyszenie nadal prosi o wsparcie. Potrzebne są m.in. buty, ubrania, mleko modyfikowane dla dzieci.

- Wspieramy rzeczowo, nie finansowo. Przyszedł moment, że postanowiliśmy zjednoczyć siły i działać razem na jeszcze szerszą skalę. Pomaganie innym to coś, co pochłonęło nas bez reszty. Zostawiamy swoje codzienne sprawy, by nieść pomoc innym i nadal chcemy to robić. Zaczęło się od Ukrainy, ale nie zapominamy też o Polsce. Niesiemy pomoc głównie dzieciom i kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Naszym celem jest pomaganie dzieciom, one są numerem jeden. Dzieci są najcenniejszymi członkami społeczeństwa, ale też najczęściej dotkniętymi nieszczęściem. Chcemy skupić się na pomocy najsłabszym i najbardziej potrzebującym - dodaje Agnieszka.

Każdy, kto chciałby wspomóc działania "Piątki Plus", może wpłacić darowiznę bezpośrednio na konto stowarzyszenia 54 1600 1462 1744 9454 2000 0001 lub dołączyć do zbiórki w serwisie https://zrzutka.pl/nyv45b. Z kolei każdy, kto potrzebuje pomocy, może zgłosić się pod numer telefonu +48 537 176 613 lub poprzez profil stowarzyszenia "Piątka Plus" na portalu społecznościowym Facebook. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama