Problem jest poważny, bo jak wynika z ubiegłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, codziennie dochodzi do około 100 zranień wśród pracowników ochrony zdrowia. Na sześć z nich zgłaszane jest tylko jedno.
Do programu zgłosiły się 63 placówki z całej Polski, 52 zostały nagrodzone za przestrzeganie określonych standardów bezpieczeństwa i higieny pracy. Te standardy to m.in.: edukowanie pracowników, korzystanie z bezpiecznego sprzętu medycznego, np. strzykawek z samoczynnie chowającą się igłą, prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć, zapewnienie dobrej jakości pojemników na odpady medyczne.
- Pierwszym krokiem do uzyskania certyfikatu było podpisanie deklaracji, zobowiązującej szpital do przestrzegania w sumie 11 zasad. Następnym krokiem było wypełnienie formularza opracowanego przez zespół ekspertów, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych obszarów medycyny oraz promotorzy bezpieczeństwa w zdrowiu - wyjaśnia Elżbieta Korszla, zastępca dyrektora włodawskiego szpitala ds. administracyjno-organizacyjnych.
Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się 12 października podczas VI Kongresu "Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość".
Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali została zawiązana w 2021 roku, a głównym jej celem jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy. W skład koalicji wchodzą: Polska Federacja Szpitali, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Terapii, Główny Inspektorat Sanitarny.
Napisz komentarz
Komentarze