W środę (9 listopada) w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym miał miejsce wernisaż poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. W tym roku obchodzona jest 155. rocznica urodzin noblistki. Otwarcia wystawy dokonał Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego razem z gośćmi: Teodorem Kosiarskim, radnym powiatowym z Łęcznej, Andrzejem Chrząstowskim, wieloletnim samorządowcem z Wierzbicy oraz Józefem Baryłą, animatorem przedsięwzięcia z Warszawy.
- Była to też okazja do spotkania osób, które za życia pana Kazimierza Górskiego, trenera Tysiąclecia, wielokrotnie gościły w swoich samorządach tego wielkiego Polaka, trenera i niezwykłego człowieka. Pan Kazimierz w swej mądrości kresowiaka (pochodził ze Lwowa) mówił w swoim czasie, jak wielką rolę w dążeniu do niepodległości Polski odegrały kobiety. Szczególną uwagę poświęcał wówczas naszej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Mówił o tym na rozpoczęciu wystawy pan Józef Baryła, który w ostatniej dekadzie życia pana Kazimierza był jego opiekunem, a dzisiaj jest kustoszem Jego pamięci - mówi burmistrz Stanisław Bodys.
Wystawa „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauceˮ została przygotowana na podstawie książki Tomasza Pospiesznego, profesora z Wydziału Chemii UAM. Na pierwszy kwartał nowego roku planowane jest zorganizowanie spotkania z autorami publikacji w Bibliotece Miejskiej w Rejowcu Fabrycznym.
W organizację uroczystości z wielkim zaangażowaniem włączyli się uczniowie i nauczyciele szkoły. Przybliżyli oni postać Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej kobiety, która otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki (1903 r.) oraz z chemii (1911 r.). Do dziś pozostaje ona jedyną podwójną laureatką tej nagrody.
W planach jest udostępnienie wystawy innym szkołom w naszym powiecie. Kustosz przedsięwzięcia, Józef Baryła, wyraził już na to zgodę. Powiedział również, że dzięki wystawie można odkryć historię życia wspaniałej uczonej.
Warto dodać, że Skłodowska-Curie oraz jej rodzina związana była z ziemią lubelską i Lublinem. Np. jej ojciec był dyrektorem jednej ze szkół w Lublinie. Ona sama na Lubelszczyźnie była ostatnio w 1930 roku.
Napisz komentarz
Komentarze