Początek listopada jest w naszym kraju utożsamiany z czasem pamięci i modlitwy za zmarłych. To okres, w którym szczególnie unaocznia się zaduma nad przemijaniem i tęsknotą za ludźmi, którzy zajmowali w naszym życiu ważne miejsce. Pielęgnowanie grobów i pamięci może dotyczyć nie tylko osób, z którymi łączyły nas więzy krwi czy przyjaźnie, ale i poległych w walce o wolność Rzeczpospolitej. Tym bardziej, że praktycznie na każdej nekropolii znajdują się miejsca ich upamiętnienia.
Właśnie z tego założenia wyszło Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, organizatorzy akcji „Młodzi spadkobiercy pamięci”. Na początku miesiąca dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda spotkał się z uczniami SP. im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach pod przewodnictwem dyrektor placówki Anety Kosmali na cmentarzu z okresu I wojny światowej w Boniewie. Towarzyszyli im także przedstawiciele miejscowego samorządu – wójt Janusz Pędzisz, wraz ze swoim zastępcą Mieczysławem Paluchem. Odwiedzili oni zbiorowe mogiły żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie obronnej 26 września 1939 r., które zostały w tym roku odnowione przez Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walki i Męczeństwa IPN w Lublinie. Zebrani wspólnie zapalili znicze na mogiłach żołnierzy.
– Spotkanie było ważną lekcją historii dla młodych ludzi, a słowa skierowane do nich przez dyrektora IPN-u przywołały wydarzenia z kart dziejów naszego narodu. Wierzymy, że będą one impulsem do pielęgnowania postaw patriotycznych u młodzieży. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w inauguracji projektu „Młodzi spadkobiercy pamięci” i mamy nadzieję, że będą aktywnie brali udział w pielęgnowaniu pamięci o bohaterach, dzięki którym dziś mogą żyć w wolnej, niepodległej Polsce – mówi Aleksandra Granat z urzędu gminy Fajsławice.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze