Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm: Centrum Prawdy i Pojednania - akt notarialny już podpisany

Pierwszy krok do powstania Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wykonany. Prezydent Jakub Banaszek podpisał akt notarialny zakupu dawnej, carskiej składnicy sanitarnej.
Chełm: Centrum Prawdy i Pojednania - akt notarialny już podpisany

Autor: J. Banaszek (profil na Facebooku)

Nieruchomość znajduje się przy ul. Hrubieszowskiej 102 i należała do firmy Exbud-Wschód. 80 proc. kwoty przeznaczonej na zakup pochodzi z dofinansowana.

- W miejscu tym powstanie centrum Prawdy i Pojednania. To jeden z ważniejszych projektów, który teraz realizujemy - mówi Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta Miasta Chełm.

Dokument dotyczący utworzenia obu obiektów - Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytut Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podpisany został w 2020 r., podczas uroczystości upamiętniających tzw. krwawą niedzielę. Jest to wspólna inicjatywa parlamentarzystów partii rządzącej oraz samorządowców. 

Instytut będzie miał na celu prowadzenie badawczej działalności we współpracy polsko-ukraińskiej oraz odnalezienie prawdy o rzezi wołyńskiej. Muzeum, według inicjatorów, będzie upamiętniało i odda cześć ponad 100 tys. polskich ofiar ludobójstwa. Będzie miało też na celu pokazanie bohaterstwa wielu sąsiadów ukraińskich, którzy ratowali Polaków. Często z narażeniem, a nawet poświęceniem własnego życia i rodziny.

Prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym w 2020 r. podczas uroczystości w Chełmie, pisał tak:

"Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o inicjatywie utworzenia w Chełmie Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Bardzo mocno ją popieram, składając twórcom tego projektu wyrazy głębokiego uznania. Prawda o rzezi wołyńskiej jest niezbędnym filarem, na którym powinna się wspierać trwała, pełna wzajemnego szacunku i zrozumienia, świadoma wagi otaczających nas wyzwań współpraca polsko-ukraińska. Prawda łączy ludzi i narody, pozwala z najbardziej nawet bolesnych doświadczeń historii wyprowadzić nauki służące budowaniu pomyślnej przyszłości".


Jakub Banaszek (profil na Facebooku)

Jakub Banaszek (profil na Facebooku)

Jakub Banaszek (profil na Facebooku)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Myślący człowiek 29.11.2022 19:14
Wymyślają takie beznadziejne rzeczy nie wiadomo po co zamiast zrobić tam coś, co będzie na codzień służyć ludziom z Chełma. Teren jak i budynku bardzo fajne. W normalnym mieście było by tam miejsce dla ludzi takie jak restauracje, sklepy. Chełm ma wiele studentów którzy narzekają, że to miasto jest beznadziejne co jest prawdą. A ten pomysł jest tak beznadziejny, że skali brakuje. Cieszę się, że uciekłem z tego miasta i już nie płacę podatków na takie pomysły partii rządzącej.

Estera 30.11.2022 06:59
POstaraj się mieć wpływ na rządzących i dostań się choćby do rady miejskiej.

Czak Noris 30.11.2022 22:11
Niby jaki "myślący człowiek" zainwestowałby w restauracje, sklepy w środku osiedla domków jednorodzinnych? I potem z każdą najdrobniejszą przeróbką biegać na negocjacje do konserwatora zabytków? Ręce opadają. Myślący człowiek to się powinien cieszyć, że za pieniądze z zewnątrz zwyczajnie uda się odrestaurować to miejsce.

ja 12.01.2023 22:48
W tym miejscu wiele firm wynajmowało pomieszczenia, magazyny, budynki - wszyscy zostaną wyrzuceni z końcem czerwca. Teraz po tym jakże wspaniałym ruchu przestanie na siebie zarabiać- jak zwykle genialne posunięcie

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama