Nieruchomość znajduje się przy ul. Hrubieszowskiej 102 i należała do firmy Exbud-Wschód. 80 proc. kwoty przeznaczonej na zakup pochodzi z dofinansowana.
- W miejscu tym powstanie centrum Prawdy i Pojednania. To jeden z ważniejszych projektów, który teraz realizujemy - mówi Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta Miasta Chełm.
Dokument dotyczący utworzenia obu obiektów - Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytut Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podpisany został w 2020 r., podczas uroczystości upamiętniających tzw. krwawą niedzielę. Jest to wspólna inicjatywa parlamentarzystów partii rządzącej oraz samorządowców.
Instytut będzie miał na celu prowadzenie badawczej działalności we współpracy polsko-ukraińskiej oraz odnalezienie prawdy o rzezi wołyńskiej. Muzeum, według inicjatorów, będzie upamiętniało i odda cześć ponad 100 tys. polskich ofiar ludobójstwa. Będzie miało też na celu pokazanie bohaterstwa wielu sąsiadów ukraińskich, którzy ratowali Polaków. Często z narażeniem, a nawet poświęceniem własnego życia i rodziny.
Prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym w 2020 r. podczas uroczystości w Chełmie, pisał tak:
"Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o inicjatywie utworzenia w Chełmie Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Bardzo mocno ją popieram, składając twórcom tego projektu wyrazy głębokiego uznania. Prawda o rzezi wołyńskiej jest niezbędnym filarem, na którym powinna się wspierać trwała, pełna wzajemnego szacunku i zrozumienia, świadoma wagi otaczających nas wyzwań współpraca polsko-ukraińska. Prawda łączy ludzi i narody, pozwala z najbardziej nawet bolesnych doświadczeń historii wyprowadzić nauki służące budowaniu pomyślnej przyszłości".
Napisz komentarz
Komentarze