W jeszcze nie tak dawnych czasach, bo pamiętanych przez najstarsze pokolenia obecnie żyjących Polaków, starano się w jak największym stopniu wykorzystywać to, co oferowała przyroda. Dziś, gdy przywykliśmy do dostępności (często przetworzonych) produktów w różnego rodzaju punktach handlowych, umiejętność czerpania z darów natury staje się rzeczą unikalną.
Dlatego też pomysły pokazywania obfitości środowiska naturalnego stają się coraz bardziej interesującą propozycją. Do podobnych wniosków doszły panie z kół z terenu powiatu krasnostawskiego, m.in. z KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce i KGW Czajki.
Las obfituje w niepowtarzalne smaki. Należą do nich m.in.: grzyby, mięso zwierzyny łownej, dzikie owoce i zioła. Mieli okazję posłuchać o tym uczestnicy uroczystego podsumowania projektu realizowanego przez KGW we współpracy z Lasami Państwowymi.
Wydarzenie było także sposobnością do spróbowania wielu smakowitych potraw przygotowanych właśnie z darów okolicznych lasów. Przygotowały je panie z KGW Ksawerówka. Zebrali mogli skosztować tak niepowtarzalnych smakołyków jak np. rosół z bażanta, dzik w sosie śmietanowo-ziołowym z jagodami jałowca i lebiodką pospolitą, pasztet z zająca, słodkie wypieki z dodatkiem leśnych owoców, a także aromatyczny, gorący grzaniec z suszem z tarniny i ulęgałek.
– Cieszymy się, że wydarzenie to miało tak pozytywny i szeroki rozdźwięk w społeczności lokalnej. Wśród zaproszonych było wielu znamienitych gości m.in.: poseł na Sejm RP Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, a także przedstawiciele samorządu gminy Fajsławice – wójt Janusz Pędzisz wraz z zastępcą Mieczysławem Paluchem oraz przewodniczący Rady Gminy Fajsławice Sławomir Michalak. Goszczący u nas mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji Moniki Krysiak z Nadleśnictwa Krasnystaw, która opowiadała o prozdrowotnych walorach lasów i bogactwie żywności pochodzenia leśnego. Łowczy Koła Łowieckiego nr 151 „Żubr” Krzysztof Kosierb z kolei przedstawił zadania kół łowieckich prowadzących gospodarkę łowiecką w zakresie ochrony i regulacji populacji zwierząt łownych. Gościom czas umilały także dźwięki leśnych przyśpiewek Zespołu Śpiewaczego „Fajsławianki” – informuje Aleksandra Granat z miejscowego urzędu gminy.
Podobna inicjatywa zorganizowana była przez KGW Czajki. To spotkanie również obfitowało w ciekawe wydarzenia, wśród których znalazła się prelekcja leśniczego, czy wyjazd do pobliskiej Dąbrowy i wspólny spacer po leśnych ostępach. Nie zabrakło możliwości spróbowania prawdziwych majstersztyków kulinarnych przygotowanych z produktów leśnych. Znalazły się wśród nich takie dania jak: udziec z sarniny czy bigos myśliwski.
– Nasze spotkanie posłużyło nie tylko celom informacyjnym, przypomnieniu o bogactwie ukrytym w lasach. Była to także świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu w niezwykle przyjaznej atmosferze – powiedziała nam przewodnicząca koła Zofia Ciesielska-Steć.
Czytaj także:
- Chełm. Charytatywnie i ekologicznie – uczniowie „czwórki” działają
- Śmieciowy problem samorządów. Podrzucamy, spalamy czy segregujemy?
- Gm. Krasnystaw. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci i za radnych
- Gm. Żółkiewka. Remont czy budowa drogi powiatowej?
- Izbica. Protestujący będą rozmawiać z prezydentem Dudą o CPK
Napisz komentarz
Komentarze