Wniosek do WUOZ w Lublinie złożył ks. Gabriel Mazurek. Niezbędną dokumentację przygotowało Stowarzyszenie "Wereszczyński Gościniec". Karty zabytków, historię cmentarza oraz krótkie biogramy pochowanych opracował bezpłatnie Adam Panasiuk. W trakcie swoich prac korzystał między innymi z kart z 1998 r., które znajdowały się w archiwum parafii.
Dotychczas indywidualny wpis do rejestru zabytków posiadał jedynie grobowiec rodziny Rulikowskich. To bardzo ograniczało działalność stowarzyszenia w renowacji zabytkowych nagrobków, gdyż nie mogło ono korzystać ze wszystkich możliwych źródeł finansowania. Ponadto zabytkowe nagrobki nie były w pełni prawnie chronione, przez co często ulegały zniszczeniom podczas prac przy współczesnych nagrobkach.
- Przez 10 lat udało nam się wykonać prace renowacyjne o wartości ok. 260 tys. zł. Odnowiliśmy mogiłę żołnierską, 4 grobowce, 8 nagrobków i 8 płyt nagrobnych. W 2022 r. odnowiliśmy kompleks 2 nagrobków i 1 płytę rodziny Hemplów, w tym Aleksandra Hempla, który brał udział w wojnie napoleońskiej i powstaniu listopadowym, dowodząc szwadronem, a za zasługi w powstaniu otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari - informuje Adam Panasiuk ze Stowarzyszenia "Wereszczyński Gościniec".
W minionym tygodniu zakończyły się natomiast prace przy grobowcu rodziny Nazarewiczów. Na wykonanej wcześniej płycie betonowej zostały ustawione marmurowe elementy pomnika. Renowację współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie ponad 25 tys. złotych, co stanowi ok. 50% wszystkich kosztów. Stowarzyszenie podkreśla, że cały czas można wesprzeć finansowo działania organizacji, wpłacając darowiznę na rachunek bankowy: 75 8191 1026 2002 2000 0707 0001 lub za pośrednictwem zbiórki internetowej: pomagam.pl/renowacje_wereszczyn. Zapowiada też, że w przyszłym roku dokona opracowania kolejnych ok. 30 kart zabytkowych nagrobków.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze