Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Włodawa. Będzie prąd, ale od dostawcy rezerwowego!

Włodawskiemu ratuszowi nie udało się znaleźć firmy, która w przyszłym roku będzie dostarczać do miasta prąd. Magistrat ogłosił dwa przetargi, ale żaden nie został rozstrzygnięty. Powód? Brak chętnych. Nie oznacza to jednak, że we Włodawie zapanują "egipskie ciemności". Energię elektryczną sprzeda miastu tzw. sprzedawca rezerwowy.
Włodawa. Będzie prąd, ale od dostawcy rezerwowego!

Włodawski ratusz zaczął szukać dostawcy energii elektrycznej na początku listopada. Bez rezultatu. Powód, za pierwszym i drugim razem, był ten sam. Do konkursu nie wpłynęła żadna oferta. Oba postępowania trzeba było unieważnić.

Tymczasem do końca roku zostały niecałe dwa tygodnie. - Czy to znaczy, że zgasną miejskie latarnie, a urzędnicy będą pracować przy świeczkach? Mam nadzieję, że nie. Może trzeba było pomyśleć o ogłoszeniu takiego przetargu wcześniej, albo ogłosić teraz, szybko kolejny - usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców Włodawy.

Burmistrz uspokaja 

- Nowego przetargu na pewno nie będzie, bo mamy za mało czasu, nie zdążylibyśmy go rozstrzygnąć przed Nowym Rokiem. Mimo to światła w mieście nie zgasną, bo dostawą energii zajmie się tzw. sprzedawca rezerwowy. Na naszym terenie jest nim PGE. Jeśli chodzi o cenę, obowiązywała będzie stawka zamrożona ustawą przez rząd, czyli 0,85 gr za kilowatogodzinę (kWh) - wyjaśnia Wiesław Muszyński.

Takie rozwiązanie gwarantuje samorządom ustawa (z dnia 27 października 2022 r.) "o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku".

Włodawa nie jest jedynym samorządem w Polsce, któremu nie udało się znaleźć dostawcy prądu w przetargu. Oświadczenie w tej sprawie wydało Towarzystwo Obrotu Energią (TOE). "(...) samorządy mają ustawowo zapewnioną ciągłość sprzedaży (dostaw) energii elektrycznej. Wszystkie samorządy po złożeniu oświadczeń mają też zagwarantowane ceny maksymalne za energię elektryczną, w wysokości 785 zł za MWh (megawatogodzinę), bez względu na rodzaj zawartej umowy" - czytamy w dokumencie. "Umowa sprzedaży rezerwowej (...) jest zawierana na czas nieokreślony i obowiązuje od dnia zaprzestania sprzedaży przez dotychczasowego sprzedawcę".

Stawka zamrożona

Obecnie, na mocy umowy, która obowiązuje do końca tego roku, miasto płaci za prąd stosunkowo niewiele, bo 0,50 zł za kWh.

- Nowa, zamrożona ustawą stawka (0,85 zł) to dla nas, w obecnej sytuacji, korzystne rozwiązanie, bo cena energii elektrycznej aż tak bardzo nie wrośnie - mówi burmistrz Muszyński.

Przypominamy, że we Włodawie oświetlić trzeba ponad 40 ulic. "Szacowane zużycie energii (kWh) na cele oświetlenia ulicznego (...) w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku wynosi: strefa dzienna - 96 099 kWh, strefa nocna - 169 401 kWh". Energia elektryczna musi też trafić m.in. do Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, Szkół Podstawowych nr 2 i nr 3, Szkoły Muzycznej I Stopnia, Włodawskiego Domu Kultury, budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, biblioteki, a także do miejskich mieszkań komunalnych, no i oczywiście do ratusza.

Magistrat zamierzał przeznaczyć na oświetlenie uliczne 308 tys. złotych, a na obiekty administracji publicznej - 342 tys. złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama