Konferencja adresowana była do pielęgniarek pracujących w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, domach pomocy społecznej oraz opieki długoterminowej domowej. Obejmowała takie zagadnienia jak: zabezpieczenie w świadczenia opieki długoterminowej w aspekcie starzejącego się społeczeństwa, realne podstawy do wyceny świadczeń z zakresu opieki długoterminowej, kiedy pomoc, kiedy opieka - kilka refleksji o starości, opieka długoterminowa w świetle obowiązujących aktów prawnych, obszary i zasady działania konsultanta wojewódzkiego oraz stan zabezpieczenia świadczeń opieki długoterminowej na terenie województwa lubelskiego, potrzeby i oczekiwania pacjenta geriatrycznego w opiece długoterminowej.
– Starzejące się społeczeństwo i wynikające z tego problemy ludzi w wieku podeszłym są wielkim wyzwaniem dla środowiska medycznego. Przede wszystkim to do nas pielęgniarek najczęściej zwracają się ludzie starsi, oczekują od nas wsparcia, pokładają nadzieję na pomoc i opiekę. Szybko rosnące zapotrzebowanie na opiekę długoterminową wynika z nieuniknionego starzenia się społeczeństwa. Problem ten należy traktować priorytetowo. Pielęgniarki odgrywają w tym obszarze pierwszoplanową rolę, zarówno w koncepcji planowania opieki, organizowania, jak i koordynowania – mówi Małgorzata Sitarz, konsultantka wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, współorganizatorka konferencji.
W organizację włączyli się ponadto: Komisja ds. Opieki Długoterminowej przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Chełmie, dr n. med. Elżbieta Stasiak, wykładowca Katedry Onkologii i Środowiskowej Opieki Zdrowotnej UM w Lublinie oraz Instytut Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie. Honorowym patronatem konferencję objęli: Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie, Mariola Rybka, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, Grażyna Aksamit, prezes Krajowego Związku Podmiotów Leczniczych.
W skład Komitetu Naukowego wchodzili przedstawiciele trzech wyższych uczelni: Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i UMCS w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze