- Do końca września zostało wydanych 48 decyzji o zatrzymaniu uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy - informuje Monika Zaborek-Turewicz, dyrektor wydziału komunikacji UM Chełm. - Najwięcej, bo aż 10 takich decyzji, zostało wydanych w sierpniu, 9 w marcu, a najmniej, bo tylko 1 w styczniu. Kilka postępowań administracyjnych jest natomiast w toku.
Zdarzają się również kierowcy, którzy mimo zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące, ponownie usiedli za kółko i nie uniknęli kontroli. Dwóm chełmianom nie opłaciło się takie ryzyko i zakaz został im przedłużony do 6 miesięcy. Są to decyzje opatrzone rygorem natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę życia i zdrowia innych uczestników ruchu.
- Zatrzymanie uprawnień wynika wprost z przepisów prawa, a dokładnie z ustawy o kierujących pojazdami - wyjaśnia Monika Zaborek-Turewicz. - Starosta lub prezydent na wniosek policji i z mocy tej ustawy obligatoryjnie wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Od każdej decyzji kierowca ma prawa się odwołać, ale rygor natychmiastowej wykonalności powoduje, że odwołanie nie wstrzymuje decyzji.
Tylko policja może stwierdzić, że zaistniał stan wyższej konieczności do przekroczenia prędkości. Do takich wyjątków można zaliczyć sytuację zagrożenia zdrowia lub życia czy przewóz rodzącej kobiety do szpitala. Natomiast w toku postępowania administracyjnego urzędnicy sprawdzają, czy działania i postępowanie policji zostało przeprowadzone poprawnie.
Napisz komentarz
Komentarze