Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Siennickie smaki po raz trzeci. Zobacz zwycięskie przepisy!

Gospodarzem trzeciej edycji gminnego festiwalu kulinarnego, który odbył się 6 października, było KGW w Żdżannem. Kategorie były królewskie nie tylko z nazwy, ale tak również smakowały.

W trzecim Festiwalu Siennickich Smaków wystartowało 13 kół gospodyń wiejskich oraz reprezentacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. W skład komisji konkursowej weszli: Hanna Mazurkiewicz, Dorota Sawa, Helena Nowosadzka, Mariola Niewiadomska Marian Betiuk.

W kategorii "Królowa dynia" wygrało KGW w Woli Siennickiej. Zwycięską potrawą okazała się zupa z dyni, przygotowana przez przewodniczącą Alicję Dubaj. Drugie miejsce zajęło KGW Maciejów, trzecie - ZSCKR Siennica Różana, a czwarte ex aequo: KGW Wierzchowiny i KGW Boruń.

- Do przygotowania tej zupy trzeba najpierw opłukać dynię, przeciąć ją i opróżnić środek z pestek, a potem obrać ze skóry i rozdrobnić miąższ. W dalszej kolejności musimy poddusić cebulkę na masełku i wrzucić do tego dynię, aby ją lekko rozsmażyć. To wszystko należy następnie wrzucić do bulionu warzywnego i gotować 15-20 minut, sprawdzając miękkość dyni. Na koniec całość rozdrabniamy blenderem i doprawiamy do smaku. Zupa z dyni powinna być pikantna i rozgrzewająca – opowiada Alicja Dubaj.

W kategorii "Król ziemniak" triumfowało KGW "Lawenda" z Siennicy Królewskiej Dużej. Pierwszą nagrodę zdobyła kiszka ziemniaczana. Kolejne miejsca zajęły: KGW Baraki, KGW Żdżanne oraz ex aequo: KGW Stójło i KGW Siennica Królewska Mała.

- Do przygotowania potrawy potrzebne są ziemniaczki i boczek podsmażany z cebulką. Potem wszystko ładowane jest do kiszki na podobnej zasadzie jak kaszanka, doprawiane do smaku i pieczone - mówi Renata Korkosz, przewodnicząca KGW w Siennicy Królewskiej Dużej.

 "Królewską nalewką" okazała się nalewka z kwiatu czarnego bzu, przygotowana przez Grażynę Zaworską, przewodniczącą KGW w Siennicy Różanej. Kolejne miejsca zajęły: KGW Rudka, KGW Zagroda i KGW Kozieniec.

- Żeby wykonać tę nalewkę, potrzeba 40 kiści kwiatu bzu bez łodyg. Następnie trzeba to zalać dwoma litrami wody, a potem dodać pół kilograma cukru oraz pokrojone w plasterki i obrane ze skórki dwie pomarańcze i dwie cytryny. Całość należy odstawić na 5-7 dni. Po odcedzeniu należy dodać kwasek cytrynowy i 1 litr spirytus, a potem znów odstawić na 10 dni i rozlać wszystko do butelek - mówi Grażyna Zaworska.

Fundatorem nagród rzeczowych za pierwsze miejsca w każdej kategorii było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej. Pozostałe jedenaście nagród w postaci bonów towarowych ufundowało Centrum Kultury w Siennicy Różanej, które dodatkowo wyda folder kulinarny z przepisami od kół gospodyń wiejskich.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama