Plan zaopatrzenia w energię to w istocie szerokie spojrzenie na aktualny stan danego samorządu. Merytorycznie dokument nie odnosi się bowiem tylko do zagadnień związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem energetycznym. Odbiorca jest w stanie pozyskać z niego również te informacje, które dotykają zagadnień demograficznych, ekonomicznych czy geograficznych. Ich suma ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaka przyszłość rysuje się przed danym samorządem, jakie strony jego funkcjonowania można ocenić za mocne, a które wymagają pilnej interwencji i naprawy.
Za pierwszą niezwykle istotną informację można uznać tę, że liczna ludności gminy Kamień systematycznie spada. Tendencja ta zauważalna jest, wg wyliczeń przedstawionych w dokumencie, od 2017 roku. Wówczas na terenie gminy mieszkały 4152 osoby, obecnie wartość ta spadła do 4092. Za pewien pozytywny symptom można uznać fakt wzrostu liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym (z 811 grono to zwiększyło się do 835 osób), ale niepokojący z kolei jest z pewnością spadek ludności w wieku produkcyjnym (w 2017 roku odnotowano, że grono to liczy 2661, natomiast w 2021 roku wartość ta spadła do 2501 osób). Twórcy dokumenty konstatują zatem, że tendencje występujące na terenie samorządu nie odbiegają zasadniczo od tych występujących na terenie całego kraju. Wnioski są niepokojące – społeczeństwo wciąż się starzeje.
Kolejne obserwacje, jakie zawarto w dokumencie, dotyczą zagadnień gospodarczych. W 2021 roku na terenie gminy funkcjonowały 282 zarejestrowane podmioty gospodarcze. Ich ilość na przestrzeni lat systematycznie się zwiększała. W 2017 roku na terenie gminy funkcjonowało bowiem 225 przedsiębiorstw. Najwięcej firm zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym, mechaniką pojazdową, budownictwem oraz edukacją. Najwięcej firm przybyło w sektorze „budownictwo”.
Nie bez znaczenia dla przyszłych potrzeb energetycznych pozostaje również kształt zabudowy mieszkaniowej. Autorzy raportu zaznaczają, że powierzchnia zabudowy mieszkaniowej zwiększyła się na przestrzeni lat 2017-2021 o 2,68%. Sześć lat temu powierzchnia mieszkań na terenie gminy wynosiła w sumie 114 876 m kwadratowych, natomiast w 2021 roku powierzchnia ta wynosiła 118 361 m kwadratowych. Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wynosiła w 2017 roku ok. 84 m kwadratowych, a w 2021 było to niemal 85 m.
Z rapaportu wynika również, że na terenie gminy nie funkcjonuje centralny system ciepłowniczy i nie działają przedsiębiorstwa ciepłownicze. Ciepło dostarczane jest odbiorcom jest za pomocą indywidualnych kotłowni i systemów grzewczych. Instalacje opalane są najczęściej biomasą, węglem raz gazem. Budynki wielorodzinne ogrzewane są przeważnie za pomocą gazu ziemnego oraz węgla. Budynki użyteczności publicznej ogrzewane są głównie za pomocą gazu ziemnego, drewna oraz energii elektrycznej. W związku z tym, że na terenie gminy nie funkcjonuje centralny system ciepłowniczy, brak jest również sprecyzowanych planów rozwojowych w tym zakresie.
Autorzy raportu rekomendują, aby poszczególne lokale mieszkalne były ogrzewane przy pomocy technologii opartych na: energii elektrycznej, oleju opałowym, gazie, energii słonecznej, biopaliwach, biomasie i innych paliwach niekonwencjonalnych. Rekomenduje się również stosowanie odnawialnych źródeł ciepła. W miejscach, gdzie możliwe podłączenie jest do sieci gazowej, rekomenduje się wykorzystywanie gazu ziemnego do ogrzewania budynku. Rekomenduje się rozbudowę sieci w taki sposób, aby dostęp do gazu otrzymali ci mieszkańcy, którzy obecnie nie mają szans na wykonanie przyłącza do własnej posesji.
Jakie perspektywy wiążą się z zaopatrzeniem w energię elektryczną? Z raportu wynika, że sieć wymaga stałej modernizacji i wykonywania wciąż to nowych przyłączy. Rekomenduje się również, aby stale zwiększać nakłady na rozwój odnawialnych źródeł energii. Należy zaznaczyć, że autorzy mają tutaj na myśli przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne, gdyż usytuowanie gminy uniemożliwia praktycznie zastosowanie technologii wiatrowych. Na terenie gminy planuje się modernizację i wymianę opraw oświetlenia ulicznego z opraw sodowych na energooszczędne oprawy typu LED. Inwestycja przeprowadzona zostanie na terenie całej gminy, a wymianie podlegać będą wszystkie znajdujące się tu oprawy w liczbie 520 szt. Zamontowanych zostanie 347 szt. opraw LED o mocy 54 W oraz 173 szt. o mocy 50 W.
Napisz komentarz
Komentarze