Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:25
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama baner reklamowy

Powiat włodawski. Mniej noworodków. Przyrost naturalny mocno na minusie

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Ujemny przyrost naturalny, od dawna, ma też powiat włodawski. Są gminy, które - jak wynika z najnowszego Spisu Powszechnego - odnotowały ubytek na poziomie kilkunastu osób na 1000 mieszkańców. Ubiegły rok może jednak napawać optymizmem. We Włodawie maluchów przybyło.
Powiat włodawski. Mniej noworodków. Przyrost naturalny mocno na minusie

Autor: Myriams-Fotos

Źródło: Pixabay

- Sytuacja we Włodawie, jeśli chodzi o demografię, jest opłakana. Mamy niesamowity niż. Statystyki mówią, że do 2050 roku z 38 mln ludzi w Polsce zrobią się 33 mln. W naszym mieście też to widać. Czy ratusz ma jakiś plan? - spytał podczas ostatniej sesji rady miasta radny Krzysztof Flis.

- Niż demograficzny to problem niemal wszystkich miast, wsi i miasteczek w naszym kraju, nie jesteśmy wyjątkiem. Wykonanie planu pozostawiam młodym. Ja mam dwoje dzieci - zażartował burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Faktycznie. Powiat włodawski starzeje się i wyludnia. Stwierdzenie wcale nie jest nad wyraz przesadzone, biorąc pod uwagę statystyki ostatniego Spisu Powszechnego (dane za 2021 rok). W gminach powiatu na świat przychodzi coraz mniej dzieci. W ubiegłym roku jednak Włodawa zanotowała wzrost.

- W 2022 roku we Włodawie mieliśmy 166 noworodków. Chłopców było 87, dziewczynek 79 – poinformowała nas Karolina Jarząbek z Urząd Stanu Cywilnego we Włodawie. 

To dobra wiadomość, bo rok wcześniej (2021), jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w nadbużańskim miasteczku na świat przyszło 72 dzieci. "W tym było 45,8 proc. dziewczynek i 54,2 proc. chłopców. Średnia waga noworodków to 3 337 gramów" - podaje portal polskawliczbach.pl.

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań nie pozostawia jednak złudzeń. W całym woj. lubelskim urodziło się zaledwie 16 tys. 641 maluchów, w tym 8586 chłopców i 8055 dziewczynek. Dla porównania, w 2020 roku lubelskie odnotowało ponad 18 tys. urodzeń.

W powiecie włodawskim było 6,97 urodzeń na 1000 mieszkańców. W samej Włodawie ten wskaźnik wyniósł 5,78 na 1000 mieszkańców i był najmniejszy w całym powiecie.

- Młodzi rzadziej decydują się na dzieci, bo czasy są ciężkie. Najpierw każdy chce się trochę dorobić, o dzieciach myślą później. Za moich czasów było zupełnie inaczej - powiedział nam pan Wacław, dziadek sześciorga wnucząt.

- Poza tym młodzi ze wschodu uciekają. Wyjeżdżają do dużych miast i tam zakładają rodziny i zapuszczają korzenie - dodał senior.

Jak wyglądała sytuacja w pozostałych gminach? W gminie Hanna na 1000 mieszkańców było 6,51 urodzeń, w Hańsku - 6,24, w gminie Włodawa - 7,47, w Wyrykach - 8,07, a w Woli Uhruskiej - 8,13. Najlepiej, jeśli chodzi o noworodki, wypadły gmina Urszulin (8,20/1000 mieszkańców) oraz Stary Brus (8,95/1000 mieszkańców).

Przyrost naturalny wszędzie był ujemny. W całym powiecie kształtował się na poziomie – 9,99 (na 1000 ludności).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama