1 lutego (środa) o godz. 10 w galerii na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie (ul. Przechodnia 13) odbędzie się spotkanie z dr Markiem Bemem. Tematem panelu dyskusyjnego będzie: Historia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Postpamięć, postprawda, trudne pytania i niewyjaśnione historie.
- Zapraszając do dyskusji, proponuję spojrzenie na dzieje niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze i historię upamiętnienia jego ofiar z perspektywy antropologa kultury i historyka zarazem. Przyjrzymy się aktualnie dostępnym dokumentom, jak również literaturze przedmiotu. Spróbujmy zastanowić się nad aktualnym stanem wiedzy historycznej o tym miejscu. Porozmawiajmy o wątpliwościach, lukach i błędach, jakie już od wielu lat istnieją w tematyce poświęconej historii ośrodka zagłady w Sobiborze - mówi dr Marek Bem.
Jak wyjaśnia organizator spotkania, postpamięć jest strefą grupowej pamięci, która wykracza poza osobistą pamięć. Dostępna jest dzięki możliwościom upowszechniania wiedzy. Postpamięć odnosi się przede wszystkim do formuł pamięci innych niż własne - relacji czy opinii zasłyszanych od kogoś. Jest to reakcja na zaistnienie takich treści dzięki komunikatorom elektronicznym. To buduje półprawdę. Ktoś, kto tworzy oraz udostępnia treści danego komunikatu bądź je powiela, może nimi manipulować. Często w ten sposób kształtuje wiedzę i poglądy odbiorców-
Spotkanie dyskusyjne organizowane jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze