Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm: Duch Bieluch idzie na urlop. Podziemia Kredowe tymczasowo zamknięte

Prace przy rewitalizacji Placu Łuczkowskiego postępują. W związku z tym na jakiś czas chełmskie podziemia zostaną zamknięte dla zwiedzających.
Chełm: Duch Bieluch idzie na urlop. Podziemia Kredowe tymczasowo zamknięte

Od 30 stycznia (poniedziałek) Chełmskie Podziemia Kredowe będą niebawem nieczynne. 

- Ma to związek z pracami rewitalizacyjnymi na Placu Łuczkowskiego. Równolegle prowadzona jest również przebudowa wejścia do Podziemi Kredowych. Dlatego, w związku z zaawansowaniem prac, tymczasowo podziemia będą musiały zostać zamknięte - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma. 

Jak tylko prace zostaną zakończone - podziemia zostaną znów udostępnione dla zwiedzających. 

Przypomnijmy. Rewitalizacja Placu Łuczkowskiego trwa od lipca. Zajmuje się nią firma PRD Andrzej Wróbel z Jaszczowa. Na początku stycznia prowadzone były prace związane z wykonywaniem przeciwwilgociowych izolacji stropu i ścian piwnic (końcowy etap realizacji), zagęszczaniem gruntu wokół ścian piwnic, naprawą ścian i sklepień w piwnicach, wentylacją i osuszaniem pomieszczeń piwnicznych. Kolejny etap zakłada ułożenie nowej nawierzchni kostki i płyt granitowych nad stropem (wokół reliktów piwnic). Przełożona również zostanie kostka granitowa w północnej części placu.

W ramach rewitalizacji Placu Łuczkowskiego wykonane zostaną również nasadzenia w donicach nowych drzew i roślin, wymiana oświetlenia i zamontowanie małej architektury. 

Oprócz wspomnianej przebudowy wejścia do podziemi kredowych, nowego wyglądu nabierze też tzw. zielona budka, czyli wyjście z podziemi kredowych przy ul. Przechodniej. W jej miejscu ma stanąć kamienica. 

- Obiekt będzie użytkowany jako budynek usługowy, kulturalno-oświatowy, a także będzie stanowił obudowę wejścia do podziemi kredowych, wentylację oraz drogę ewakuacji z podziemi. Program użytkowy obejmuje wykorzystanie budynku na potrzeby miasta w celu organizowania przedsięwzięć kulturalnych związanych z m.in. z udostępnieniem reliktów piwnic ratusza i kamienicy Węglińskiego oraz Chełmskich Podziemi Kredowych - mówił Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta Chełma.

Jednak najpierw trzeba poczekać na kosztorys inwestorski. Później przeprowadzone zostanie postępowanie na udzielenie publicznego zamówienia na budowę obiektu.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama