Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:24
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Fascynujący świat kultury Bangladeszu. Wystawa w chełmskim muzeum

3 lutego w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza otwarta zostanie wystawa zatytułowana ”Ludzie Bangladeszu”. Prezentowane na niej prace Talhy Bin Shamsa ukazują barwny świat wielowiekowej i wielokulturowej przeszłości i teraźniejszości Bangladeszu. Początek o godz. 17.
Fascynujący świat kultury Bangladeszu. Wystawa w chełmskim muzeum

Artysta tworzy prace o zróżnicowanej tematyce i w różnych technikach: od artystycznego zapisu otaczającej go rzeczywistości po tradycyjne formy ludowe związane z wielokulturową historią swojej ojczyzny. Szczególnie bliscy jego sercu są mieszkańcy bengalskich wsi, ale również prawa człowieka, tolerancja i równość.

- Zamiast malować uprzywilejowanych mieszkańców miasta, lubię przedstawiać wieśniaków i ich prosty styl życia, a także zróżnicowanych pod względem płci ludzi z Bangladeszu, w tym osoby transpłciowe, prostytutki. Powiedziałbym więc, że wieśniacy i różni płciowo ludzie z Bangladeszu i naszego regionu oraz ich codzienne życie są moimi tematami przez większość czasu - mówi o swojej twórczości artysta.

Talha Bin Shams ukazuje fragmenty codziennego życia i bogatych tradycji Bangladeszu, które dla Europejczyków wydawać się mogą egzotyczne. Koncentruje się nie tylko na przedstawieniu istniejącej współcześnie rzeczywistości, ale sięga też często po motywy ludowe ukazujące bogactwo i pełnię bengalskiej kultury. W jego pracach często pojawiają się wizerunki zwierząt: słoni, sów, ryb, ptaków. Obecność tych zwierząt wynika z tradycyjnej mitologii bengalskiej, a każde z nich ma swoje symboliczne znaczenie. Słoń np. est uważany za symbol pokoju, siły psychicznej i mocy, zaś sowa jest związana z hinduską boginią Lakszmi, a jej pojawienie się uważane jest za zwiastun bogactwa i dobrobytu.

- Na wystawie w Muzeum Ziemi Chełmskiej zobaczymy prace Talhy inspirowane bogatym folklorem, oryginalne w formie i kolorystyce, które podobnie jak muzyka, taniec, życie codzienne czy rzemiosło artystyczne czerpią z bogatej przeszłości i tradycji Bangladeszu, tkane są z wielowiekowego splotu islamu, hinduizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa. Intensywnie oddziałują na widza i pokazują to, co bliskie sercu artysty - zachęca do obejrzenia wystawy Ilona Sawicka, kustosz dział etnografii MZCh.

Talha Bin Shams urodził się w mieście Saidpur na północy Bangladeszu. Studiował malarstwo i projektowanie podczas studiów licencjackich. Później artysta kształcił się w zakresie nauk społecznych na Uniwersytecie w Dhaca w Bangladeszu. W 2019 roku przyjechał do Polski na studia na kierunku komunikacja międzykulturowa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama