Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska przekazana została informacja na temat tego, że w ramach preferencyjnego zakupu węgla w naszym mieście dostępny będzie również ekogroszek w cenie takiej, jak inne surowce, czyli po 1850 zł. Zakupić ekogroszek będą mogły osoby uprawnione, czyli te, które złożyły taką deklarację zarówno w roku 2022, jak i w 2023 oraz te, które do 15 lutego złożą wnioski.
- Cały czas sytuację z ekogroszkiem monitorowaliśmy. Sygnalizowaliśmy do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie problemy w tym zakresie. I ta informacja została przekazana do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to sprawa, która dotyczy wielu gmin i rozwiązanie musi być na poziomie ministerialnym albo przynajmniej województwa - mówiła podczas komisji Monika Zaborek-Turewicz, dyrektor departamentu spraw obywatelskich.
19 stycznia chełmski magistrat otrzymał informację na temat tego, że przez Ministerstwo Aktywów Państwowych została przygotowana odpowiednia procedura., dzięki której samorząd może podpisać umowę z drugim podmiotem wprowadzającym węgiel na rynek. Wytyczne te trafiły również do firm sprzedających opał.
- Zgodnie ze wspomnianymi wytycznymi procedura została opracowana w ten sposób, że gmina zwraca się do podmiotu wprowadzającego węgiel, z którym ma podpisaną umowę o to, że jeżeli nie jest w stanie zapewnić albo ilościowo asortymentu, albo w jakiejś konkretnej frakcji, wtedy poszukuje na rynku kolejnego podmiotu, z którym może podpisać kolejną umowę. I tak też zrobiliśmy - wyjaśniała Zaborek-Turewicz.
Lubelski węgiel "Bogdanka" wskazał firmę PGE Paliwa. Aktualnie chełmski magistrat jest na etapie podpisywania umowy. Ustalane są jej szczegóły oraz warunki dostaw. Jak przekazała Zaborek-Turewicz, ekogroszek ma być luzem, nie będzie pakowany.
Na razie umowa podpisana zostanie na 200 ton ekogroszku. Jest to ilość szacunkowa, wynikająca ze złożonych deklaracji. Jednak Zaborek-Turewicz zaznaczyła, że sukcesywnie, w miarę potrzeb, będą zamawiane dodatkowe tony. Odbiór ekogroszku również będzie odbywał się w MPEC-u.
- Po podpisaniu umowy, niezwłocznie zostanie złożone zamówienie w systemie elektronicznym. Czas takich zamówień jest szacowany na 1-2 dni. Myślę, że do końca tygodnia ten ekogroszek będzie dla mieszkańców Chełma dostępny. Jak tylko pojawi się w MPEC-u na placu, poinformujemy o tym mieszkańców, zarówno na stronie internetowej, jak i przez lokalne media - mówiła Zaborek-Turewicz.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze