Samorządy mają obowiązek analizować wydatki na pensje pracowników placówek oświatowych na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W razie nieosiągnięcia średnich wynagrodzeń wynikających z Karty Nauczyciela w danym roku wypłaca się tzw. czternastkę, czyli jednorazowy dodatek uzupełniający.
Samorząd powiatu krasnostawskiego od początku funkcjonowania tego mechanizmu musiał wygospodarować na ten cel dodatkowe środki. W latach 2016–2020 była to kwota prawie 1,3 mln zł. Przeprowadzona analiza średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli oraz wydatków na wynagrodzenia poniesionych w 2022 r. na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat krasnostawski wykazała jednak, że średnie wynagrodzenia tej grupy zawodowej zostały osiągnięte. W związku z tym nie ma konieczności wypłacenia dodatku uzupełniającego za ubiegły rok.
- Od roku 2019 sukcesywnie redukowaliśmy wysokość niedopłaty do średnich wynagrodzeń nauczycieli. Za rok 2019 było to 188 tysięcy złotych, w kolejnym - 108 tysięcy, ale już za rok 2021 nasz powiat po raz pierwszy nie poniósł kosztów wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli - podkreśla wicestarosta Marek Nowosadzki.
Dodaje, że wydział oświaty krasnostawskiego starostwa wnikliwie analizuje arkusze organizacyjne na każdy nowy rok szkolny, a konsekwentna polityka oświatowa prowadzona w obecnej kadencji przynosi pozytywne rezultaty.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze