Środki, jakie samorząd chce i potrafi pozyskiwać na różnego rodzaju działania proekologiczne, oferowane są jednak nie tylko właścicielom konkretnych gospodarstw domowych. Dzięki nim zmieniać się może przede wszystkim sama gmina. Na szeroko rozumianą modernizację infrastruktury energetycznej w Rejowcu władze chcą przeznaczyć obecnie blisko 4 700 000 zł. Fundusze pochodzą z Polskiego Ładu.
- Nie wiemy jeszcze ostatecznie, jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć na wszystkie zakładane prace. Tę wiedzę będziemy posiadali oczywiście po rozstrzygnięciu przetargu. Prace, które chcielibyśmy przeprowadzić, będą dotyczyły przede wszystkim budynków użyteczności publicznej, ujęć wody czy oczyszczalni ścieków. Chcemy tam zamontować panele fotowoltaiczne. Tam, gdzie będzie to możliwe – również pompy ciepła, bowiem nawet budynki w których znajdują się ujęcia wody, także wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury. Jeśli chodzi o naszych mieszkańców, to będą mogli skorzystać z możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła lub kotła zasilanego pelletem. Zresztą już po raz po raz trzeci – wyjaśnia burmistrz Górski.
W najbliższym czasie gmina wyłoni w drodze przetargu przedsiębiorstwo, które będzie wykonywało wszystkie prace związane z montażem instalacji.
- Chcielibyśmy, aby z założeń programu skorzystała możliwie szeroka grupa mieszkańców, ale z doświadczenia wiemy, że nie będzie to możliwe. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że dany budynek nie spełnia odpowiednich wymogów i firma uznaje, że nie może tam zamontować paneli lub pompy ciepła. Jedną z przeszkód jest np. dach pokryty eternitem – wyjaśnia włodarz Rejowca.
Jak deklaruje burmistrz Tadeusz Górski, wybór wykonawcy nastąpi w przeciągu marca.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze