Wystawa przygotowana została przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prezentuje dokonania 44 wybitnych Polaków i składa się z 23 plansz.
- Celem wystawy było przybliżenie dokonań naszych wielkich rodaków, którzy zasłużyli sobie na miejsce w naszej pamięci i sercach, ponieważ nigdy nie zapomnieli, że są Polakami - mówi Renata Holaczuk z ZSCKR w Korolówce-Osadzie.
Wykład inauguracyjny wygłosiła Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przedstawiła sylwetki wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Skupiła się między innymi na badaczach Syberii i zesłańcach, którzy byli odkrywcami fauny i flory Bajkału i dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha.
Prelekcję dotyczącą pochodzącego z Lubelszczyzny, najsłynniejszego zegarmistrza świata Norberta Antoniego Patka wygłosił Andrzej Gołąb, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Przy okazji wystawy zaprezentowana została bogata kolekcja zegarów Władysława Kuśmierza, nauczyciela ZSCKR w Korolówce-Osadzie, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
- Uroczystość uświetnił koncert absolwenta naszej szkoły Janusza Pruniewicza. Licznie przybyli goście mieli okazję zwiedzić placówkę, w tym nowo otwarte pracownie: gastronomiczną i obsługi konsumenta - dodaje Renata Holaczuk.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze