Spółkę powołano do życia w kwietniu ubiegłego roku. To pierwszy SIM na Lubelszczyźnie, a 27 w Polsce. Do projektu przystąpiło 17 gmin: Krasnystaw, Kraśnik, Chełm, Hrubieszów, Izbica, Janów Lubelski, Leśniowice, Łuków, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Różana, Międzyrzec Podlaski, Niemce, Szczebrzeszyn, Terespol, Tomaszów Lubelski oraz Włodawa.
- Adresatami SIM-ów są rodziny, które nie posiadają własnego mieszkania, a ich dochody nie pozwalają na skorzystanie z kredytu hipotecznego. Mają jednak pieniądze, bo pracują i zarabiają, na to, by regularnie opłacać czynsz. Chodzi o osoby i rodziny, które nie kwalifikują się do skorzystania z mieszkań socjalnych czy komunalnych. Mieszkania SIM-owe będzie można z czasem wykupić na własność - wyjaśnił radnym burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Ile mieszkań powstanie we Włodawie? Tego jeszcze nie wiadomo.
- Ze swojej strony będziemy musieli przekazać nieruchomość, działkę pod budowę bloku. To wszystko - dodał burmistrz.
Jednym z najważniejszych założeń programu SIM jest przeciwdziałanie depopulacji małych gmin. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają zastąpić działające obecnie Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Pojawiły się na mocy ostatniej nowelizacji Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 1995 roku. Nowelizacja weszła w życie 19 stycznia 2022 roku.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze