Ogólnopolska akcja "Paczka dla Bohatera" rozpoczęła się 1 marca. Potrwa do 10 kwietnia. Produkty żywnościowe i środki czystości zbierane są nie tylko w naszym kraju, ale również poza granicami, np. w Holandii. Produkty są później pakowane i robione są z nich paczki bożonarodzeniowe bądź wielkanocne. W okresie pandemii były też paczki covidowe. Później przekazywane są one kombatantom.
- W niektórych miastach jest mniej, w innych więcej kombatantów, ale staramy się dotrzeć do każdej osoby, o której wiemy. Docieramy również do wdów kombatantów oraz osób represjonowanych w stanie wojennym, z podziemia solidarnościowego - mówi Krystyna Łukasik, koordynatorka akcji w Chełmie.
Jak przekazała Łukasik, to darczyńcy są siłą akcji. Zbiórki organizowane są w różnych instytucjach. Głównie w szkołach, przedszkolach czy instytucjach państwowych jak: straż pożarna, straż miejska czy zakłady karne. Oprócz zbiórki produktów, na Facebooku istnieje bazarek "Paczka dla Bohatera". Można tam wylicytować wyjątkowe rzeczy, często przekazywane przez rodziny kombatantów, np. po ich śmierci, ale również przez osoby prywatne czy wojskowych.
- Można za niewielkie, a czasami i wielkie, jeśli trafi się coś superanckiego, pieniądze coś wylicytować. W ten sposób pozyskujemy środki na naszą działalność. Bo wiadomo, te paczki trzeba w coś spakować, zakupić np. kartony czy podrukować plakaty i ulotki - dodaje Łukasik.
Tegoroczna akcja jest już siódmą akcją wielkanocną. Przedszkola, szkoły czy inne chętne do włączenia się w akcję instytucje, mogą zgłaszać się do pomocy. Po zebraniu produktów, wolontariusze i wojsko spakują rzeczy i przekażą je podopiecznym z Chełma, Krasnegostawu i Włodawy.
Na stronie "Paczka dla Bohatera" znajdują się kontakty do wolontariuszy i koordynatorów akcji w poszczególnych miejscowościach.
My też włączamy się w pomoc! Do naszej redakcji możecie przynosić dary, które zostaną przekazane stowarzyszeniu.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze