Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Powiat włodawski. Lokalne zabytki liczą na rządowe pieniądze

Osiem projektów, dotyczących zabytkowych obiektów, czeka na realizację w powiecie włodawskim. Czy któryś będzie mógł liczyć na rządowe dofinansowanie? To się dopiero okaże. Dotację można dostać z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Powiat włodawski. Lokalne zabytki liczą na rządowe pieniądze
Zespół pałacowy w Różance (Fot. KK), Parafia prawosławna Podwyższenia Krzyża Pańskiego (Fot. Ks. Tomasz Łotysz). Wniosek na modernizację obiektów i prace konserwatorskie złożyło również Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie.

"Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane (...)" - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warto złożyć wniosek, bo dofinansowanie z programu może wynieść aż do 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2 proc.

O to, jakie lokalne zabytki potrzebują ochrony przed degradacją i zniszczeniem, i w które trzeba zainwestować, zapytał starosta włodawski Andrzej Romańczuk. Na wstępną listę trafiło osiem projektów. Czego dotyczą?

Stowarzyszeniom Renovabis z Włodawy oraz Wereszczyński Gościniec przydałyby się pieniądze na renowację starych, historycznych nagrobków, a Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia chciałoby odrestaurować obiekty skansenu w Holi. Parafia prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie przygotowała z kolei dwa wnioski: jeden dotyczący odtworzenia kolorystyki nawy głównej w cerkwi w Horostycie i drugi dotyczący prac konserwatorskich obrazu "Święta trójca" w cerkwi św. Antoniego Pieczerskiego i św. Męczennicy Paraskiewy w Holi. To nie wszystko. Parafia św. Augustyna w Różance chciałaby wyremontować zniszczony parkan, a starostwo powiatowe - ogrodzenie pałacowe przy ul. Parkowej w Różance. Wniosek na modernizację obiektów i prace konserwatorskie złożyło również Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie.

- Postaramy się teraz usystematyzować te wnioski, może niektóre uda się połączyć w jeden - tłumaczył podczas ostatniej sesji rady powiatu starosta Romańczuk.

Głos w sprawie zabrał też radny Mariusz Zańko.

- Rządowy Program Odbudowy Zabytków był oczekiwany od dawna, bo wiele zabytkowych obiektów w Polsce potrzebuje rewitalizacji. Rząd zamierza na niego przeznaczyć ponad 3 mld złotych. Musimy jednak pamiętać, że uprawnionych do wnioskowania o dotacje jest ponad 3 tys. podmiotów. To oznacza, że na samorząd przypada średnio jakiś milion złotych. Tymczasem wnioski dotyczące naszych zabytków lokalnych opiewają na kwotę ponad 20 mln - tłumaczył radny. I dodał: - Takich pieniędzy na pewno nie dostaniemy, tym bardziej że będziemy konkurować z zabytkami rozpoznawalnymi w skali kraju, takimi jak Wawel czy Jasna Góra. Złożenie wszystkich ośmiu wniosków nie będzie więc dobrym pomysłem.

Starosta zapewnił, że powiat będzie analizował zgłoszenia i postara się podjąć rozsądną decyzję.

Wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład, udostępnionej przez Bank Gospodarstwa krajowego, w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. złotych, do 500 tys. zł oraz do 3 mln 500 tys. złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama