10 marca (piątek) wystartowało nowe szkolenie podstawowe dla kandydatów na żołnierzy 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Bierze w nim udział 47 osób. 33 osoby wybrały szkolenie szesnastodniowe (wśród nich jest 15 kobiet), zaś 14 osób - szkolenie weekendowe (wśród nich jest 12 kobiet).
Forma weekendowa jest pierwszą, innowacyjną formą, którą wdrożyła brygada.
- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom kandydatów do służby, którym łatwej pogodzić szkolenie w formie weekendowej. Dzięki temu przyszli żołnierze nie muszą się wyrywać na 16 dni z obowiązków zawodowych i rodzinnych, a zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach może to być kłopotliwe – mówi płk Robert Kasperczuk, dowódca 19.NBOT.
Weekendowe szkolenie nie różni się, jeśli chodzi o program, od "szesnastki". Wydłużony jest jedynie czas jego trwania. Odbywa się on przez osiem weekendów.
Jednym z uczestników szkolenia podstawowego jest Radosław Wróblewski, pracownik Miejskiej Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Chełmie. Chciał się sprawdzić i spróbować czegoś nowego, poza pracą.
– Wolny czas postanowiłem poświęcić dla służby ojczyźnie – mówi. – Mam duże wsparcie dzieci i żony, którzy bardzo pozytywnie zareagowali na pomysł wstąpienia do 19. NBOT.
Uczestniczką weekendowej grupy jest Marta Jędrzejewska, która na co dzień jest kierownikiem kuchni w jednostce. Miała już styczność z wojskiem, jednak teraz postanowiła sama nałożyć mundur.
– Dzięki temu, że szkolenie odbywa się w weekendy, mogę je bez kłopotu połączyć z pracą zawodową – mówi. – Rodzina zaaprobowała moją decyzję o wstąpieniu do terytorialsów. I trochę się już przyzwyczaiła do moich weekendowych nieobecności, bo podobne było, kiedy studiowałam.
W piątek nowi terytorialsi dopełnili formalności i pojechali do Zamościa po przydział umundurowania i wyposażenia.
"Szesnastkę" musi przejść pomyślnie każdy kandydat na żołnierza WOT. W czasie ćwiczeń zapoznają się oni z regulaminami oraz obsługa broni. Uczestniczyć będą w zajęciach na strzelnicy, nauczą się topografii, taktyk na polu walki i udzielania pierwszej pomocy. Będą również ćwiczyć w sekcjach. Na koniec będą mieli do przejścia tzw. pętlę taktyczną - egzamin ze wszystkiego, czego nauczyli się w czasie trwania szkolenia. To właśnie zaliczenie pętli pozwoli na złożenie przysięgi. Odbędzie się ona 25 marca w Woli Uhruskiej. Zaś tryb weekendowy szkolenia zakończy przysięga 25 maja (razem z adeptami kursu stacjonarnego w maju).
- Cieszę się, że zainteresowanie służbą w WOT stale rośnie, a nasza brygada dzięki temu rośnie, stale się powiększa. Nowi żołnierze wzmocnią batalion i pododdziały - mówi płk R. Kasperczuk.
19 NBOT to młoda brygada. Zawiązała się w połowie 2022 r. Do tej pory przeprowadziła trzy rekrutacje do służby w swoich szeregach. Zorganizowała przysięgi w Chełmie, Wojsławicach i Rejowcu. Aktualne szkolenie jest już czwartym na koncie brygady. Zaplanowane są jeszcze rekrutacje w maju, lipcu i październiku.
Osoby, które chciałyby zostać żołnierzem WOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji bądź przez portal e-PUAP. Jest też możliwość kontaktu z rekruterem 19 NBOT z odpowiedniego powiatu. Dane kontaktowe można znaleźć na str. https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze