- Podczas omówienia sobotnich przedstawień komisja artystyczna w samych superlatywach wypowiedziała się o profesjonalizmie gry aktorskiej naszego zespołu, znakomitym przygotowaniu i ciekawym scenariuszu. Z niecierpliwością czekamy na listę przedstawień nominowanych przez radę artystyczną na sejmik ogólnopolski, która pojawi się w połowie tego roku, po zakończeniu wszystkich regionalnych przeglądów w kraju. Z cichą nadzieją liczymy, że zespół z Hańska reprezentować będzie województwo lubelskie na Ogólnopolskim Sejmiku, który jest organizowany w październiku również w Tarnogrodzie – powiedział Ariel Struski, dyrektor GOK w Hańsku.
Wielopokoleniowy "Zespół Obrzędowy" działa od 33 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku. Pielęgnuje obrzędy i zwyczaje ludowe Polesia Lubelskiego. Na swoim koncie ma wiele udanych występów, prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego.
W swoim dorobku posiada ponad 18 widowisk obrzędowych, m.in. "Pierzak w Hańsku", "Oborywanie kozy", "Kwaszenie kapusty", "Swaty", "Wilia św. Jana", "Wilia św. Andrzeja", "Stawanie do losów", "Spór o miedzę", "Prządki w Hańsku, "Krzciny", "Kusaki", "Godzenie służby", "Miodobranie", "Narodziny", "Oborywanie kozy na dworskim".
Zespół Obrzędowy był wielokrotnym laureatem przeglądów ogólnopolskich w Tarnogrodzie, Kielcach i Chełmie. Zespół gościł również w Galerii Plastycznej Władysława Hasiora w Zakopanem. Brał też udział w Biesiadzie Weselnej w Węgrowie. Stale też współpracuje z Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie prezentuje swoje widowiska.
Autorem większości scenariuszy, kierownikiem i reżyserem widowisk jest Barbara Puacz - Mazurek, scenografię projektuje Ariel Struski - dyrektor GOK w Hańsku.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze