Już tylko do 31 marca jest czas na pobranie bonu turystycznego. Z ok. 4,2 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 3,7 mln. Wciąż pozostaje kilkaset tysięcy nieaktywnych bonów.
Program Polski Bon Turystyczny wystartował 1 sierpnia 2020 r. Jest to jednorazowe świadczenie, które wynosi 500 zł na jedno dziecko (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1000 zł). Bonem można zapłacić za zorganizowany wypoczynek: wyjazd dziecka na obóz, kolonie bądź zieloną szkołę oraz jednodniową wycieczkę (bez noclegu), jeśli obejmuje ona np. transport i zwiedzanie (muszą być dwie usługi).
Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w całym kraju płatność przyjmowana jest przez ok. 28 tys. podmiotów. Ich lista dostępna jest na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
- Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także, jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka - mówi Maciej Raszewski p.o. regionalnego rzecznika prasowego, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS.
Świadczenie można aktywować na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) ZUS. Należy zalogować się na swoim koncie i uzupełnić dane kontaktowe, następnie aktywować bon za pomocą unikalnego 16-cyfrowego numeru. Przy opłacie bonem trzeba podać go i zatwierdzić otrzymanym za pomocą SMSa indywidualnym kodem potwierdzającym transakcję.
Maciej Raszewski p.o. regionalnego rzecznika prasowego, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze