Analitycy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeanalizowali transakcje wybranych przedsiębiorców składających „0” deklaracje VAT za okres VI – XII 2022 roku i wykazali, że otrzymują oni płatności na rachunki bankowe za faktury VAT.
- Okazało się, że podatnicy unikali płacenia podatku od towarów i usług, bo nie deklarowali VAT do wpłaty, pomimo wystawianych faktur – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. - Przeszukaliśmy biura i mieszkania prywatne na terenie województw mazowieckiego, małopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczyliśmy papierową i elektroniczną dokumentację księgową. Analiza dokumentacji potwierdziła jednoznacznie przypuszczenia analityków.
W działaniach uczestniczyli pracownicy i funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości podatkowej.
Szef KAS zablokował 2,6 mln zł na rachunkach bankowych spółek. Środki te pozwoliły na pokrycie większości zobowiązania podatkowego, które zostało oszacowane na 3,7 mln zł. Wobec przedsiębiorców wszczęto kontrole celno-skarbowe i postępowania przygotowawcze.
Procedura STIR
Działania realizowane były w ramach procedury STIR, umożliwiającej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS) dokonywanie blokad środków na rachunkach bankowych podejrzanych podmiotów.
STIR to narzędzie analityczne Ministerstwa Finansów, które służy do skuteczniejszej walki z przestępczością podatkową i pozwala przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Blokada rachunków zapobiega transferom środków pochodzącym z wyłudzeń i może trwać 72 godziny, z opcją przedłużenia o trzy miesiące po spełnieniu ściśle określonych warunków.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze