Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

To będzie imprezowe lato. Mieszkańców Włodawy i nie tylko czeka moc atrakcji

Choć do wakacji zostało jeszcze sporo czasu, lokalne samorządy i podległe im instytucje już planują imprezy, których kolejne edycje gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców okolicy, ale i turystów. Poznaliśmy daty kilku ważnych wydarzeń i festiwali.
To będzie imprezowe lato. Mieszkańców Włodawy i nie tylko czeka moc atrakcji
Jarmark Holeński

Źródło: Powiat włodawski

Niedawno informowaliśmy, że po długiej przerwie do Włodawy powraca Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. Dziś już wiemy, że festiwal potrwa cztery dni, od 10 do 14 lipca. Przypominamy, że Włodawski Dom Kultury pozyskał na organizację imprezy aż 110 tys. złotych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal ma długą tradycję. Pierwszy raz odbył się we Włodawie ponad 20 lat temu. Podczas jego długiej historii na scenie włodawskiego amfiteatru wystąpiły zespoły z niemal wszystkich krajów Europy oraz z wielu krajów świata. Na liście jest np. Peru, USA, Chiny, Izrael, Meksyk, Azerbejdżan czy Kostaryka.

- Kiedyś to było naprawdę wielkie wydarzenia. Całą rodziną oglądaliśmy przemarsz kolorowego korowodu przez miasto. Niektóre zespoły były naprawdę egzotyczne. Całe miasto zbierało się, żeby obejrzeć ich występy we włodawskim amfiteatrze - mówi pani Monika, włodawianka.

- Tym festiwalem żyła kiedyś cała Włodawa. Tłumy turystów zjeżdżały do nas. Mam nadzieję, że impreza powróci w wielkim stylu - usłyszeliśmy od pani Grażyny, emerytki.

Zadowolenia nie ukrywają też internauci. "Rewelacja", "Wspaniale! Przecież to wszyscy znają i na to czekają. To przepiękny czas we Włodawie", "Wspaniała wiadomość! Teraz czekamy na lato", "To wydarzenie jest Włodawie bardzo potrzebne. Czekam z niecierpliwością", "Tak się cieszę. Naszemu miastu potrzebne są tego rodzaju imprezy, by mogły zrzeszać i mieszkańców i przebywających turystów".

Wakacyjne imprezy szykuje też gmina Włodawa. Wśród nich jest Wieczór Zamoyskich w Różance, który zaplanowano na 29 lipca. Ubiegłoroczna edycja była okazją do spotkania z poezją śpiewaną. Na łonie natury, pod osłoną nieba, można było wysłuchać twórczości polskich poetów. Uczestników wydarzenia częstowano herbatą "po hrabiowsku" i kawą "po szlachecku".

Gmina planuje też Kulturalne Spotkania na Trójstyku w Orchówku (dawniej Festiwal na Trójstyku). Ta impreza potrwa dwa dni, od 5 do 6 sierpnia i ma za zadanie promować lokalne tradycje, zwyczaje i smaki. Na scenie wystąpią zespoły ludowe z trzech "trójstykowych" państw: Polski, Białorusi i Ukrainy. Będą stoiska kół gospodyń wiejskich i lokalnych rękodzielników.

W wakacje w powiecie włodawskim nie może też zabraknąć Jarmarku Holeńskiego, który tradycyjnie już odbywa się w Skansenie w Holi. Tegoroczna edycja będzie jubileuszowa, bo 25. Wydarzenie ma się odbyć 23 lipca.

Organizacja jarmarku związana jest z uroczystościami prawosławnymi w holeńskiej cerkwi. W zabytkowej świątyni odbędzie się tradycyjnie nabożeństwo ku czci Świętego Antoniego Peczerskiego. Po uroczystościach religijnych można będzie zobaczyć występy zespołów ludowych. Odbędzie się także kiermasz sztuki ludowej i kompozycji kwiatowych, staroci, potraw regionalnych, miodów, czy wyrobów z wosku i wikliny.

- To bardzo klimatyczne wydarzenia. Uczestniczyłam w tym jarmarku kilka razy, gorąco polecam też imprezę znajomym. Skansen w Holi to niesamowite miejsce, pozwala przenieść się w odległe czasy. W tym roku też planuję bawić się na Jarmarku Holeńskim - powiedziała nam pani Anna spod Włodawy.

Znamy też datę innego ważnego wydarzenia, którym co roku żyje Włodawa. Chodzi o Festiwal Trzech Kultur. Ten odbędzie się, jak co roku, nie w wakacje, a na jesieni, a konkretnie w dniach 14-17 września.

Festiwal jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych na Lubelszczyźnie, a jego głównym celem jest prezentacja kultury, tradycji i dziedzictwa trzech narodów: polskiego, ukraińskiego i żydowskiego, które żyły i tworzyły w regionie. Początki tej imprezy sięgają lat 90. XX wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama