22-23 kwietnia rotacyjne szkolenie przeszła 1911 kompania lekkiej piechoty. W sobotę zajęcia odbywały się w Dęblinie, a noc terytorialsi spędzili w lasach w Srebrzyszczu. W szkoleniu wzięło udział ponad 100 żołnierzy.
Sobotnie szkolenie było wybuchowe. Na najnowocześniejszej w kraju strzelnicy wojskowej w Polsce, w Wojskowej Akademii Lotniczej w Dęblinie, odbyły się zajęcia z rzutu granatem. Najpierw jednak terytorialsi zapoznali się z tematem budowy granatów ręcznych i stosowanego z nimi Uniwersalnego Zapalnika Granatów Ręcznych (UZRGM). Później poznali sposób ich działania i zasady wykorzystania granatów zaczepnych RG 42 i obronnych F1 w działaniach bojowych. Po teorii i manualnych ćwiczeniach z granatem ćwiczebnym przyszedł czas na szlifowanie używania granatu RG-42 - typ zaczepny.
Noc terytorialsi spędzili w wyznaczonym przez dowództwo miejscu bytowania nocnego. Regularnie praktykowany survival jest gwarancją przetrwania w niekorzystnych warunkach.
- Szkolenia w stałych rejonach odpowiedzialności mają kluczowe znaczenie ze względu na charakter kompanii lekkiej piechoty. Klp przeznaczone są do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz zagrożeniach bezpieczeństwa państwa na terenie, w którym są rozmieszczone, i za które odpowiadają terytorialnie - mówi por. Marcin Zelent, zastępca dowódcy 1911 klp.
W niedzielę szkolenia odbywały się w specjalistycznych grupach przypisanych do odpowiednich etatów. Saperzy zajmowali się rozpoznawaniem zapór inżynieryjnych. UKM mógł doskonalić zasady działania i eksploatacji broni oraz utrwalić możliwości ogniowe uzbrojenia etatowego. Strzelcy UKM ćwiczyli usuwanie podstawowych usterek.
Radiotelefoniści mogli szlifować przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności za pomocą radiostacji przenośnej RRC- 9211, zaś strzelcy wyborowi zajmowali się pomiarem odległości do celu. Medycy zajęli się doskonaleniem taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym „Tactical Combat Casualty Care (TCCC)” oraz postępowaniem podczas ewakuacji z pola walki.
1911 kompania lekkiej piechoty zwyciężyła mistrzostwa w strzelaniu sportowym!
Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jednym z podstawowych elementów szkolenia jest strzelanie. 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej przykłada do tego dużą wagę. Dlatego też terytorialsi w każdej rotacji korzystają z kilku strzelnic. Co jakiś czas organizowane są również zawody. Jedne z nich odbyły się 19 kwietnia na strzelnicy w Podgórzu. Były to Mistrzostwa 19. NBOT w strzelaniu sportowym z broni krótkiej VIS 100 oraz karabinka MSBS Grot. Z broni krótkiej strzelano na dystansie 25 metrów z pozycji stojącej z „wolnej ręki", a z karabinka na dystansie 100 metrów z pozycji leżącej.
W rywalizacji pierwsze miejsce zajęła 1911 kompania lekkiej piechoty, drugie - 1913 klp, a trzecie - 1912 klp.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze