Żołnierze WOT biorą udział w największym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP - ANAKONDA-23. Łącznie uczestniczy w nim ok. 13 tys. polskich żołnierzy i kilkuset przedstawicieli z państw NATO oraz partnerskich krajów. Jednym z elementów ANAKONDY-23 w naszym województwie była przeprawa przez rzekę Wieprz. Odbyła się ona 10 maja. Według scenariusza, miała to być przeprawa ciężkiego sprzętu oraz wojskowego wyposażenia. M.in. polskich Rosomaków, rumuńskich wozów bojowych Piranii i słoweńskich transporterów opancerzonych Valuk.
Lubelscy terytorialsi mieli ubezpieczać przeprawę i koordynować przemieszczanie się zarówno sił, jak i środków pododdziałów pancerno-zmechanizowanych w okolicach przeprawy. Wystawili także posterunki obserwacyjne i prowadzili patrole. Wszystko po to, aby zabezpieczyć swobodny manewr przez główne komunikacyjne szlaki w stałym rejonie odpowiedzialności. Ważnym zadaniem była obserwacja terenu z powietrza za pomocą bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Zajmowała się tym Grupa Rozpoznania Obrazowego 2. LBOT.
Ważne jest podkreślenie, że lubelscy terytorialsi swoje zadania realizują w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, czyli na terytorium woj. lubelskiego. Nie jest to ich pierwszy udział w tym ważnym ćwiczeniu. Do udziału w ANAKONDZIE-23 zaangażowano brygady, które rozmieszczone są wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski. W czasie ćwiczenia WOT ma za zadanie wspierać wojska operacyjne w taktycznych działaniach. Terytorialsi współpracują również z funkcjonariuszami innych służb, które są podległe MSWiA.
Czym jest ćwiczenie ANAKONDA-23?
Przedsięwzięcie ma charakter defensywny. Jego celem jest doskonalenie umiejętności oraz możliwości skutecznego działania Wojska Polskiego oraz pozostałych mundurowych służb, które są zaangażowane w ćwiczenie. Jest bardzo istotne, szczególnie dla obywateli chcących mieć pewność, że Polska jest dobrze przygotowana do obrony granic. Motto tegorocznego ćwiczenia to: Służymy aby zwyciężać dla przyszłych pokoleń. My tworzymy zwycięstwo.
Cały scenariusz ANAKONDY-23 jest przygotowany tak, aby przypominał sytuację rzeczywistą. Podczas planowania działań uwzględniono doświadczenia, które płyną z trwającej na Ukrainie wojnie. Ćwiczenie wpisuje się w dynamikę i profil obecnych dylematów operacyjno-strategicznych i zagrożeń.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Powstały w 2017 r. i przez cały czas dynamicznie się rozwijają. Obecnie żołnierze WOT szkolą się w osiemnastu brygadach OT, Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz batalionu dowodzenia WOT.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze