Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:27
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Odbudowa Ukrainy szansą dla naszego regionu

Podczas odbywającego się w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza nie zabrakło tematów dotyczących sytuacji na Ukrainie, a także odbudowy tego państwa po wojnie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów w te działania mogą być mocno zaangażowane firmy z naszego regionu.
Odbudowa Ukrainy szansą dla naszego regionu
Ukraina na drodze do odbudowy i integracji europejskiej

W panelu "Ukraina na drodze do odbudowy i integracji europejskiej" udział wzięli: Oleh Kuts - Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Wojciech Żukowski - burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Mirosław Bendzera - prezes zarządu grupy Grenevia Famur, prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse - Uniwersytet Warszawski oraz Krzysztof Senger - dyrektor ds. koordynacji finansowań projektów strategicznych BGK. 

Jak podkreśla Ryszard Madziar, doradca wicepremiera Jacka Sasina i jednocześnie moderator tego panelu, mimo trwającej wojny już widać jak Ukrainę powstaje z gruzów. - Miesiąc temu byłem na Ukrainie: w Irpieniu i Buczy. Doskonale pamiętam zdjęcia sprzed roku z tych terenów: spalone czołgi i wozy pancerne, zniszczone domy, zgliszcza. Dziś w tym samym miejscu zamiast czołgów są już koparki, ciężki sprzęt budowlany i mnóstwo robotników. Widać jak ruszyła odbudowa - mówi Ryszard Madziar.

Mimo tego, że na wschodzie Ukrainy dalej trwają działania wojenne to jak podkreśla Madziar już widać, że Ukraina chce stanąć na nogi i wrócić do normalności.

Czy polskie firmy, w tym i nasze lokalne przedsiębiorstwa, mają szanse zaangażować się w te działania? 

Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts zapewnił, że to właśnie polski biznes będzie w tym zakresie traktowany priorytetowo. - Na ten moment szacunki dotyczące tego, ile może kosztować odbudowa zniszczeń wojennych mówią o kosztach przekraczających nawet 700 mld dolarów. Jestem przekonany, że udział w tych pracach, szczególnie już w fazie postkonfliktowej, będą mieć też firmy właśnie z regionu lubelskiego - podkreśla Ryszard Madziar.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama