- To nasza cykliczna impreza, która ma na celu przedstawienie obrzędów związanych z Nocą Świętojańską w Polsce. W ramach tego święta organizatorzy, czyli Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, pokazują między innymi obrzędy wicia wianków i różnice kulturowe, ponieważ wydarzenie odbywa się w obszarze transgranicznym, na styku granicy łączącej Polskę, Ukrainę i Białoruś - mówi Andrzej Romańczuk, starosta powiatu włodawskiego.
Na temat samego wydarzenia mówi Anita Lewczuk vel Leniuk, dyrektor Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie:
- Piąta edycja Sobótek Poleskich ruszy 24 czerwca. Wydarzenie, jak co roku, odbędzie się na trójstyku granic. Istotą tego wydarzenia jest poznawanie różnic i podobieństw w kulturze, pomiędzy Polakami i sąsiadami z Ukrainy, Białorusi. W przypadku tego ostatniego państwa, zdecydowaliśmy o zamianie i zaproszeniu Litwy. Na uczestników czekają obrzędy, warsztaty związane z szeroko pojętą naturą, gry, zabawy, przepływy łódkami w zalewie Okopiec w okolicach Bugu. Ponadto wzorem poprzednich edycji, odbędzie się potańcówka. Wydarzenie ma otwarty charakter.
Program wydarzenia nad Zalewem Okopiec 24 czerwca
17.00 - Sobótkowe widowiska obrzędowe: zespół obrzędowy "Zawsze razem" z Woli Gułowskiej (PL) / zespół obrzędowy (UA), zespół obrzędowy Ciulbute (LT).
18.30 - Koncert Zazuli
20.00 - Karolina Cicha & koncert Swady
21.30 - Kapela ZTL UMCS - potańcówka
23.00 - DJ Krzak - potańcówka
Pozostałe atrakcje: wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci, warsztaty tańca, przepływy łódką, magię ziół, wróżby sobótkowe.
O wizualizacje podczas czerwcowej imprezy zadba "Miro Nordyk Jurczuk".
Napisz komentarz
Komentarze