Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Ruda-Huta. Zaufali specjalistom i wzięli życie we własne ręce

Za niezwykle owocne należy uznać obrady konferencji dotyczącej szeroko pojętego zdrowia, jakie miały miejsce w czwartek, 25 maja, w sali widowiskowej Huty Kultury. Zebranym gościom przedstawione zostały referaty dotyczące profilaktyki chorób onkologicznych oraz zalecenia, jakie warto wziąć do serca, aby zachować dobre zdrowie przez długie lata. Nie zabrakło również praktycznych warsztatów. Czy warto organizować tego typu wydarzenia? Organizatorzy oraz ci, którzy mieli okazję posłuchać o zdrowiu, mówią zgodnie - TAK!
Gm. Ruda-Huta. Zaufali specjalistom i wzięli życie we własne ręce

Źródło: Robert Wróblewski

Celem konferencji zatytułowanej "Moje życie w moich rękach" było szczegółowe omówienie fenomenu chorób o podłożu onkologicznym w naszym regionie oraz promowanie profilaktyki zdrowia w zakresie schorzeń nowotworowych. 

Gościem był dr hab. Józef Zając, profesor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, dr Beata Fałda, prorektor ds. Studenckich PANS w Chełmie, prof. dr hab. nauk medycznych Jerzy Srużyna, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, związany również z Samodzielnym Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

W imieniu pani profesor Barbary Ślusarskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prelekcję wygłosiła mgr Aneta Jędrzejewska, doktorantka ze Szkoły Doktorskiej UM w Lublinie pt. „Planuję długie życie – ABC kodeksu walki z nowotworem”. Następnie dr nauk o zdrowiu Grzegorz Nowicki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opowiedział o programie profilaktyki nowotworowej. Informacje na temat chorób nowotworowych i ochrony zdrowia w gminie Ruda-Huta przedstawił lek. Lesław Moniak z NZOZ Ruda-Med Ośrodka Zdrowia w Rudzie-Hucie. Mgr Elżbieta Kiszczak – Kubiak z SPWSS w Chełmie przekazała informacje na temat źródeł wsparcia w chorobie nowotworowej. Dr Joanna Piszczek, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego Oddziału Chirurgii Plastycznej COZL w Lublinie i Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, zaprezentowała temat opieki pielęgniarskiej i zapobiegania powikłaniom po operacjach rekonstrukcyjnych w oddziałach chirurgii plastycznej. Pani Laura Morow – Panasiuk, mgr fizjoterapii ze Szkoły Policealnej – Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc w Chełmie, opowiedziała o automasażu po mastektomii jako skutecznym sposobie powrotu do zdrowia. 

Doświadczona chorobą nowotworową, pani Dorota Sawicka oraz pani Ewa Jusiuk, która opowiedziała z kolei o chorobie w rodzinie, poruszyły ważne i niedoceniane zagadnienie wykonywania badań profilaktycznych. Czy warto je wykonywać? Odpowiedź wydaje się oczywista - tak, ale niestety nie wszyscy przykładają do nich jednakową wagę. Wzruszające historie na temat walki z chorobą uświadomiły uczestnikom konferencji, że tylko determinacja, optymizm i wiara w siebie pozwalają na powrót do zdrowia. Podsumowania konferencji dokonał wójt Gminy Ruda-Huta inż. Kazimierz Smal.

W kolejnej części spotkania wręczono uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastycznym „Moje życie w moich rękach”. Laureatami są: Julia Mazurkiewicz, Wiktoria Urbańczyk, Martyna Huryn, Antoni Guściora, Maja Dziechciaruk, Patryk Toporowski, Klara Dąbrowska, Karol Bukszyński, Patrycja Kloc, Julia Oziębło, Ewelina Dąbrowska. 

Podczas konferencji odbyły się również warsztaty i konsultacje zdrowotne przeprowadzone przez pracowników Szkoły Policealnej Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc w Chełmie, pracowników PANS w Chełmie. Można było dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, zbadać krew, zobaczyć automasaż kończyny górnej dla pacjentów zagrożonych obrzękiem, masaż profilaktyczny karku, barków i dłoni, jak również uzyskać informacje na temat tego, jak utrzymać prawidłową masę ciała, wykonać zabiegi pielęgnacyjne czy też w jaki sposób dokonywać regularnej samoobserwacji zdrowotnej.

Organizatorzy wierzą, że osiągnęli zakładane wcześniej cele i wydarzenie wpłynie na zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród uczestników, mieszkańców regionu. 

Konferencję zorganizowali: dyrektor Szkoły Podstawowej im. por. Zbigniewa Twardego ps. „Trzask” w Rudzie-Hucie Adam Marszaluk, wicedyrektor Dorota Sawicka we współpracy z GOK Huta Kultury w Rudzie-Hucie, Biblioteką Publiczną Gminy Ruda-Huta. W wodę mineralną zaopatrzyła uczestników firma Aqua East z Rudy-Huty. 

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama