Celem konferencji zatytułowanej "Moje życie w moich rękach" było szczegółowe omówienie fenomenu chorób o podłożu onkologicznym w naszym regionie oraz promowanie profilaktyki zdrowia w zakresie schorzeń nowotworowych.
Gościem był dr hab. Józef Zając, profesor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, dr Beata Fałda, prorektor ds. Studenckich PANS w Chełmie, prof. dr hab. nauk medycznych Jerzy Srużyna, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, związany również z Samodzielnym Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.
W imieniu pani profesor Barbary Ślusarskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prelekcję wygłosiła mgr Aneta Jędrzejewska, doktorantka ze Szkoły Doktorskiej UM w Lublinie pt. „Planuję długie życie – ABC kodeksu walki z nowotworem”. Następnie dr nauk o zdrowiu Grzegorz Nowicki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opowiedział o programie profilaktyki nowotworowej. Informacje na temat chorób nowotworowych i ochrony zdrowia w gminie Ruda-Huta przedstawił lek. Lesław Moniak z NZOZ Ruda-Med Ośrodka Zdrowia w Rudzie-Hucie. Mgr Elżbieta Kiszczak – Kubiak z SPWSS w Chełmie przekazała informacje na temat źródeł wsparcia w chorobie nowotworowej. Dr Joanna Piszczek, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego Oddziału Chirurgii Plastycznej COZL w Lublinie i Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, zaprezentowała temat opieki pielęgniarskiej i zapobiegania powikłaniom po operacjach rekonstrukcyjnych w oddziałach chirurgii plastycznej. Pani Laura Morow – Panasiuk, mgr fizjoterapii ze Szkoły Policealnej – Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc w Chełmie, opowiedziała o automasażu po mastektomii jako skutecznym sposobie powrotu do zdrowia.
Doświadczona chorobą nowotworową, pani Dorota Sawicka oraz pani Ewa Jusiuk, która opowiedziała z kolei o chorobie w rodzinie, poruszyły ważne i niedoceniane zagadnienie wykonywania badań profilaktycznych. Czy warto je wykonywać? Odpowiedź wydaje się oczywista - tak, ale niestety nie wszyscy przykładają do nich jednakową wagę. Wzruszające historie na temat walki z chorobą uświadomiły uczestnikom konferencji, że tylko determinacja, optymizm i wiara w siebie pozwalają na powrót do zdrowia. Podsumowania konferencji dokonał wójt Gminy Ruda-Huta inż. Kazimierz Smal.
W kolejnej części spotkania wręczono uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastycznym „Moje życie w moich rękach”. Laureatami są: Julia Mazurkiewicz, Wiktoria Urbańczyk, Martyna Huryn, Antoni Guściora, Maja Dziechciaruk, Patryk Toporowski, Klara Dąbrowska, Karol Bukszyński, Patrycja Kloc, Julia Oziębło, Ewelina Dąbrowska.
Podczas konferencji odbyły się również warsztaty i konsultacje zdrowotne przeprowadzone przez pracowników Szkoły Policealnej Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc w Chełmie, pracowników PANS w Chełmie. Można było dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, zbadać krew, zobaczyć automasaż kończyny górnej dla pacjentów zagrożonych obrzękiem, masaż profilaktyczny karku, barków i dłoni, jak również uzyskać informacje na temat tego, jak utrzymać prawidłową masę ciała, wykonać zabiegi pielęgnacyjne czy też w jaki sposób dokonywać regularnej samoobserwacji zdrowotnej.
Organizatorzy wierzą, że osiągnęli zakładane wcześniej cele i wydarzenie wpłynie na zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród uczestników, mieszkańców regionu.
Konferencję zorganizowali: dyrektor Szkoły Podstawowej im. por. Zbigniewa Twardego ps. „Trzask” w Rudzie-Hucie Adam Marszaluk, wicedyrektor Dorota Sawicka we współpracy z GOK Huta Kultury w Rudzie-Hucie, Biblioteką Publiczną Gminy Ruda-Huta. W wodę mineralną zaopatrzyła uczestników firma Aqua East z Rudy-Huty.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze