Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Mieszkańcy pytają, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym

Płyny hamulcowe, oleje silnikowe i wiele innych chemicznych cieczy to odpady niebezpieczne, które zobowiązani jesteśmy zutylizować w sposób niezagrażający środowisku i nam samym. Pytanie, jak to zrobić, skoro PSZOK w Chełmie ich nie przyjmuje?
Chełm. Mieszkańcy pytają, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym

Autor: FL0R1AN

Źródło: pixabay.com

- Co mam zrobić ze zużytym olejem silnikowym? Nie mogę oddać kanistra  w PSZOK, to gdzie mam wylać ten olej, w lesie? - pyta oburzony mieszkaniec, który zadzwonił do naszej redakcji

Tego, co sugeruje, jednak zrobić nie możemy, bo - przypominamy - że wyrzucanie starego oleju do śmieci, wylewanie do dziur w ziemi czy spalanie w piecu jest zabronione. 

Rzeczywiście, jak sprawdziliśmy, PSZOK w Chełmie nie odbiera od mieszkańców tego typu płynów. Dlaczego? I co zrobić z przepracowanym olejem silnikowym? Takie pytania zadaliśmy prezesowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Otrzymaliśmy jednak dość lakoniczną odpowiedź.

- W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Bieławin nie są przyjmowane płyny hamulcowe oraz zużyty olej silnikowy. Wynika to z UCHWAŁY NR XVI/131/19 RADY MIASTA CHEŁM z dnia 30 października 2019 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Chełm oraz umowy nr W/DK/1/2023 z dnia 2 stycznia 2023 r. na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta Chełm"- mówi Jakub Oleszczuk, prezes MPGK w Chełmie.

Jak udało nam się ustalić, istnieje kilka możliwości oddania przepracowanego oleju silnikowego. Odebrać od nas taki płyn mogą m.in. stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, stacje kontroli pojazdów. Mogą, ale nie muszą i - jak próbowaliśmy ustalić - ze świecą szukać w Chełmie firmy, która przyjmie takie odpady.

Dowiedzieliśmy się, że warsztaty samochodowe w mieście zobligowane są do posiadania umów o współpracy z firmami zajmującymi się utylizacją płynów. Taki zakład znajduje się m.in. w Świdniku. Niestety, osoba prywatna nie może zgłosić się z prośbą o odbiór ze swojego domu płynów przepracowanych. Jest jedynie możliwość udostępnienia przez firmę bezpłatnej "zlewki", co wiąże się z konieczności wywiezieniem odpadu do Świdnika we własnym zakresie. 

Pytanie tylko, czy komuś się zechce poświęcać czas i pieniądze, by pozbyć się starego oleju...?

 Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama