Chełmski samorząd planuje wystąpić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współprowadzenie tej jednostki. Jest to kolejny krok na drodze do realizacji inwestycji, gdyż miasto w listopadzie minionego roku nabyło kompleks dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102.
- Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu w postaci dotacji z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. To kwota sięgająca niemal 4 mln zł, natomiast ponad 900 tys. zł stanowił wkład własny chełmskiego samorządu- mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.
To właśnie przy ul. Hrubieszowskiej 102 planowane jest utworzenie Centrum Prawdy i Pojednania.
- Jest to miejsce położone w zalesionym terenie, w lokalizacji, która niejako automatycznie powoduje u odwiedzających refleksję i zadumę - dodaje Zieliński
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu 5 lat od momentu nabycia przez miasto nieruchomości, czyli do 2027 roku.
Celem działalności Centrum będzie nie tylko przedstawienie historii, ale również inicjowanie działań, które doprowadzą do faktycznego pojednania na linii polsko -ukraińskiej w zakresie tematu Wołynia i będą stanowić preludium do dalszego wzmacniania międzynarodowego partnerstwa.
- Chełm jest swoistą bramą na wschód, świadkiem wielu historii, również tych tragicznych. To również w Chełmie od wielu lat, dzięki m.in lokalnym stowarzyszeniom kultywowana jest pamięć ofiar rzezi wołyńskiej i tutaj żyją również świadkowie rzezi - mówi Zieliński.
W liście odczytanym w 2020 roku, podczas uroczystości ogłoszenia koncepcji utworzenia Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent Andrzej Duda pisał:
- Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o inicjatywie utworzenia w Chełmie Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Bardzo mocno ją popieram, składając twórcom tego projektu wyrazy głębokiego uznania. Prawda o rzezi wołyńskiej jest niezbędnym filarem, na którym powinna się wspierać trwała, pełna wzajemnego szacunku i zrozumienia, świadoma wagi otaczających nas wyzwań współpraca polsko-ukraińska. Prawda łączy ludzi i narody, pozwala z najbardziej nawet bolesnych doświadczeń historii wyprowadzić nauki służące budowaniu pomyślnej przyszłości.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze