- Nasz przepis miał co najmniej 80 lat. Jedno ciasto było makowe, a drugie fasolowe. Przekładałyśmy je kremami na bazie starej receptury, czyli z ucieranym w donicach masłem i ucieranymi na parze żółtkami - mówi Jolanta Antończak z KGW w Piaskach Szlacheckich.
Dodaje, że mak ściśle wiąże się ze słowiańskimi wierzeniam i tradycją. Często był używany do potraw weselnych. Symbolizował zdrowie, płodność i bogactwo ze względu na mnogość ziarenek, które miały się przekładać na życie ludzi spożywających. Z kolei fasola ma łączyć dawne i teraźniejsze czasy.
- Fasola była dawniej tania i wszędzie dostępna. Z kolei obecnie dużo ludzi jest obecnie uczulonych na gluten, a właśnie z jej ziaren można wykonać biszkopt bez użycia mąki. Myślę, że nasz tort wygrał nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też i wizualne, bo został również pięknie udekorowany przez jedną z naszych członkiń - dodaje gospodyni.
Drugie miejsce przypadło KGW Sami Swoi z Zastawia Kolonii i Łan za gołąbki z grzybami. Trzecia nagroda powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich Bobrowe-Olesin za makaron z grzybami.
Finał konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego odbędzie się 3 września w Urszulinie. Poprzedzą go eliminacje we wszystkich powiatach Lubelszczyzny.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze