Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Polacy coraz chętniej zakładają jednoosobowe firmy. Jak ten trend wygląda w Chełmie i okolicach?

Etat czy własna działalność? Okazuje się, że coraz częściej chcemy być własnymi szefami. Jakim cudem, skoro rośnie składka ZUS i koszty prowadzenia firmy? W powiecie chełmskim od 1 stycznia do 31 marca tego roku zarejestrowano 139 firm i jest to aż o 37,6% więcej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego.
  • Źródło: MondayNews Polska

Autor: niekverlaan

Źródło: pixabay.com

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% względem roku ubiegłego. Do tego zaobserwowano przewagę zakładanych jednoosobowych działalności gospodarczych nad zamykanymi. 

Wiele osób wznowiło swoje firmy

Eksperci komentujący te dane twierdzą, że wyniki byłyby gorsze, ale Ukraińcy podnieśli statystyki. Ponadto w pierwszych trzech miesiącach br. 41,5 tys. zawieszonych jednoosobowych firm wnioskowało o wznowienie. To aż o ponad 24% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. I jak w tym przypadku mówią obserwatorzy rynku, widać lekką poprawę nastrojów po bardzo trudnych ekonomicznie czasach. Niektórzy też uważają, że jak sytuacja w gospodarce się poprawi, to wznowień będzie więcej.

– Powyższe dane wskazują na popularyzację jednoosobowej działalności gospodarczej. Świadczy to o potrzebie elastyczności i – w pewnych przypadkach – odchodzenia od tradycyjnego etatu. Zapewne zwiększa się również popularność współpracy B2B, głównie z uwagi na korzyści podatkowe. W okresie rosnących kosztów część osób woli uzyskać wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż posiadać stabilność zatrudnienia, wynikającą z umowy o pracę. Z pewnością ilość powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą – komentuje radca prawny Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak podkreśla doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol, wysoka aktywność zawodowa wielu obcokrajowców na naszym rynku niestety nie stanowi zabezpieczenia dla polskiej gospodarki. Takie osoby mogą swobodnie przenosić się do innych krajów, nie ponosząc przy tym obciążeń ZUS-owskich, przed którymi nie są w stanie uciec pracujący tu Polacy.

 – Nie chciałbym też przeceniać wagi wzrostu liczby nowych JDG czy też przewagi otwarć nad zamknięciami. Z moich obserwacji jednak wynika, że pracownicy, często również fizyczni, bywają zmuszani przez swoich pracodawców do zakładania działalności, by móc po prostu zarabiać na chleb. W wielu przypadkach samozatrudnienie nie jest podyktowane własną preferencją, tylko koniecznością – dodaje Parol.

Jak wygląda to w odniesieniu do naszego regionu?

W powiecie chełmskim od 1 stycznia do 31 marca tego roku zarejestrowano 139 firm, jest to aż o 37,6% więcej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego (101). W mieście sytuacja wygląda podobnie, w pierwszym kwartale tego roku 128 osób podjęło decyzję o założeniu własnej działalności, co daje 37,6% więcej niż roku 2022 (93).

– Trudno przewidzieć, w jakim tempie będą się polepszały statystyki dotyczące otwierania nowych firm i wznawiania działalności. Same prognozy gospodarcze wciąż są niepewne. Jednak najważniejsze szoki cenowe na rynkach są już za nami. Ceny większości kluczowych surowców są na poziomie sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Nie pomagają natomiast liczne zmiany prawne, które nakładają na przedsiębiorców szereg dodatkowych obowiązków – przyznaje ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak podsumowuje radca prawny i doradca restrukturyzacyjny Łukasz Goszczyński, wszystko ostatecznie będzie zależało od dalszego zachowania gospodarki. 

- Same zmiany przepisów mocno komplikują i tak już trudne prowadzenie działalności, co ma realny wpływ na zakładanie i wznawianie JDG. Jeżeli sytuacja w gospodarce się unormuje, to można założyć, że przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nieco chętniej niż teraz będą „odmrażać” swoje działalności, ale nie spodziewałbym się tutaj zbyt dużego skoku. 

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czak Noris 08.06.2023 09:40
Wykazywanie przyrostu liczby zakładanych nowych firm z analogicznym okresem w roku covidowym faktycznie pokazuje trend. Trend taki, że w zeszłym roku był covid. Jeszcze liczbę zgonów proszę porównać. Okaże się, że chełmianie nagle zaczęli o siebie dbać.

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama FFCL dodatek
KOMENTARZE
Autor komentarza: NaprawdęTreść komentarza: Traktuje Was jak ciemnotę - to już nie te czasy, to nie średniowiecze. Nigdzie nie ma takich opłat, a na każdym cmentarzu gromadzone są śmieci. Trzy koperty… a chociaż od jednej podatek odprowadzi?Data dodania komentarza: 16.01.2025, 22:52Źródło komentarza: Gm. Ruda-Huta. Niektórzy parafianie nie wytrzymują finansowego ciśnieniaAutor komentarza: os RejowieckaTreść komentarza: na pierwszy ogień niech się zajmą oznakowaniem wyjazdów, bo obcy nie wiedzą jak wyjechać na RejowieckąData dodania komentarza: 16.01.2025, 20:30Źródło komentarza: Galeria Chełm ma nowego zarządcę. Będą zmiany?Autor komentarza: zzzzzzzzzzzTreść komentarza: na cel charytatywny zawsze spoko. a ty chyba z tw republika retardówData dodania komentarza: 16.01.2025, 19:16Źródło komentarza: Chełm. Wygraliśmy 10 tysięcy, ale walczymy o więcej!Autor komentarza: OloTreść komentarza: Gienia skąd ty się urwałaś z tym myśleniem? Z hemła czy bublina jesteś? Czyli wg.co powinno się wybudować? Szary blok bo nie ma praw miejskich? Brawo gmina Leśniowice sąsiednie gmi powinne brac przykład i zagospodowarywac wolne tereny.Data dodania komentarza: 16.01.2025, 16:00Źródło komentarza: Twoje wymarzone mieszkanie czeka w Leśniowicach – aplikuj już dziś!Autor komentarza: Jakub od DziuryTreść komentarza: Jak dzieci. Zajmijcie się dziurą w ziemi na dworcu pks.Data dodania komentarza: 16.01.2025, 11:10Źródło komentarza: Chełm. Wygraliśmy 10 tysięcy, ale walczymy o więcej!
Reklama
Reklama
Reklama