Protesty pod hasłem “Ani Jednej Więcej” zorganizowano w wielu polskich miastach. Były reakcją na śmierć 33-letniej Doroty, która zmarła na oddziale położniczo-ginekologicznym szpitala w Nowym Targu.
“Na oddział trafiła z bezwodziem. Zamiast leczyć Dorotę i ratować ją przed sepsą, pielęgniarki kazały jej leżeć z nogami w górze, bo to miało pomóc przywrócić wody płodowe. Dorota skarżyła się na ból głowy, a wskaźniki świadczące o stanie zapalnym w organizmie rosły. Zaczęły się wymioty. Leżąc z nogami w górze, Dorota spędziła ostatnie doby swojego życia” - pisali przed protestem organizatorzy manifestacji.
- Po raz kolejny kobiecie odmówiono prawa do aborcji w obliczu zagrożenia życia. Ta haniebna postawa lekarzy, w obliczu obowiązującego prawa, odebrała kolejne życie żony, córki, siostry. Stoimy tutaj jako głos tych, których nie możemy już usłyszeć - mówiła Agnieszka Klimczuk, jedna z organizatorek akcji w Zamościu.
Podczas protestu przytoczono historie kobiet, które podobnie jak 33-letnia Dorota straciły życie, ponieważ w Polsce “odmawia się przysługującego im prawa legalnej jeszcze aborcji ratującej życie”.
- Zamiast opieki lekarskiej w tym traumatycznym czasie, jakim jest strata ciąży, kobieta nie otrzymuje fachowej pomocy. Mimo że jest w szpitalu, czeka na pewną śmierć. W XXI wieku państwo, w obliczu wielkiej tragedii tych kobiet, zamiast opieki i wsparcia, odbiera życie. Stoimy tutaj jako obrońcy praw kobiet, godności ludzkiego życia. Protestujemy przeciwko torturom i śmierci kobiet na porodówkach, w szpitalach, w gabinetach ginekologicznych, przeciwko zmuszaniu kobiet do noszenia zagrażających i niechcianych ciąż. Przeciwko zbrodniczym rządom oraz cynizmowi i naruszaniu prawa przez lekarzy - powiedziała Agnieszka Klimczuk.
- Wszystkie słowa wypowiadamy dzisiaj z szacunkiem i wdzięcznością dla tych lekarek i lekarzy, którzy w czasach politycznego handlu życiem kobiet i nieludzkich zakazów, pozostali profesjonalistami, pozostali ludźmi. Ani jednej więcej… - dodała Elżbieta Witkowska.
Protest “Ani Jednej Więcej” w Zamościu został zorganizowany m.in. przez Inicjatywę Polską, grupę Wolni Obywatele Zamość oraz ruch społeczny Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze