Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów eksploatacji kopalin w obrębach ewidencyjnych Henrysin i Podgórze został wyłożony do publicznego wglądu 27 marca br. Publiczna dyskusja na temat planów miała miejsce 20 kwietnia w urzędzie gminy i wzięli w niej udział ci mieszkańcy, którzy na tamtym terenie posiadają swoje działki i domy mieszkalne. W trakcie spotkania z zastępcą wójta Lucjanem Piotrowskim sygnalizowali problemy dotyczące zwłaszcza jednego obszaru. Jest to działka licząca ok. 1 ha i która stanowi własność gminy. Nie jest tajemnicą, że od kilku lat funkcjonuje tam strzelnica taktyczna należąca do prywatnej firmy. Mieszkańcy Henrysina i Podgórza mówią wprost, że funkcjonowanie obiektu jest uciążliwe i nie wyobrażają sobie, aby mogli odpoczywać przy dźwiękach wystrzałów.
- Swoje treningi strzeleckie odbywają tam m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Korzystają z ostrej amunicji i długiej broni, strzelają po różnego rodzaju złomie: beczkach czy wrakach samochodów. Nie da się w te sposób funkcjonować. Mieszkańcy, którzy pobudowali się tutaj kilka lat temu, chcą się wyprowadzać i sprzedawać swoje nieruchomości. Nasze zwierzęta domowe mają rozstrojone nerwy – sygnalizowano podczas spotkania z wójtem Piotrowskim.
W procesie konsultacyjnym uwagi te przelano na papier i zgodnie z obowiązującą procedurą złożono zgodnie z terminem do urzędu. W dokumentacji związanej z uchwałą zaznaczono, że mieszkańcy wnieśli w sumie pięć sugestii.
Co zakładał projekt uchwały, a co ostatecznie uchwalono w połowie czerwca? W „ogólnych ustaleniach planu” ujęto, że pojawi się w sumie pięć rodzajów czy też kategorii terenów wydzielonych na ogólnym planie zagospodarowania przestrzennego: US – teren usług sportu i rekreacji, G – teren górnictwa i wydobycia, KDL – teren drogi lokalnej, KR – teren komunikacji wewnętrznej oraz L, czyli teren lasu.
Mieszkańców interesowały zwłaszcza te zapisy, które dotyczyły terenu przeznaczonego pod usługi sportowe. W projekcie uchwały zapisano m.in., że „w ramach funkcji usług sportu i rekreacji dopuszcza się lokalizację strzelnicy sportowej, toru motocrossowego, toru jeździeckiego, boisk oraz innych obiektów sportowych i rekreacyjnych przeznaczonych do gier i zabaw na otwartym powietrzu”. O ile większych kontrowersji nie wzbudzały plany związane z organizacją obiektów jeździeckich, to sprzeciwiano się zdecydowanie przeznaczeniu terenu pod usługi strzeleckie i tor motocrossowy. Głównym argumentem „przeciw” była znaczna uciążliwość funkcjonowania tego typu obiektów, które ze swojej natury generują uporczywy hałas.
W przyjętej niedawno uchwale określono, że w aktualnym planie pojawią się tylko cztery kategorie, jakimi opatrzono poszczególne tereny występujące w planie: G – teren górnictwa i wydobycia; KDL – teren drogi lokalnej; KR – teren komunikacji drogowej wewnętrznej; L – teren lasu. Zrezygnowano zatem z kategorii US, jaką planowano opisać teren strzelnicy.
W załączniku nr 2 do przyjętego dokumentu uchwały pojawiło się wyjaśnienie dotyczące „sposobu rozpatrzenia” wniesionych wcześniej uwag. Poinformowano w nim, że „w konsekwencji rozpatrzenia złożonych uwag wójt gminy Chełm przedłożył do uchwalenia Radzie Gminy Chełm projekt uchwały zmieniającej uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu, w zakresie zmiany granic obszaru objętego miejscowym planem, polegającej na wyłączeniu z projektu planu terenu przeznaczanego pod usługi sportu i rekreacji. Uchwała ta została przyjęta przez Radę Gminy Chełm. Ostatecznie stwierdza się, że złożone uwagi nie dotyczą przedłożonego do uchwalenia projektu planu w zmienionych granicach. W związku z powyższym Rada Gminy Chełmnie nie dokonuje rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag”.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze