Wspólne działania polskich, czeskich i słowackich służb, wspartych przez pracowników Eurojustu, Europolu, POLADY oraz WADY doprowadziły do rozpracowania i likwidacji zorganizowanej grupy przestępczej.
Bialscy celnicy rozbili gang
Gang zajmował się nielegalną produkcją środków farmaceutycznych na potencję oraz sterydów. W działaniach operacyjnych i likwidacji grupy przestępczej czynnie brali udział m.in. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.
– Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej brali udział w czynnościach procesowych, tj. przeszukania i zabezpieczania śladów przestępczego procederu w wytypowanych halach magazynowych oraz w miejscu produkcji nielegalnych środków farmaceutycznych. Wyspecjalizowane komórki lubelskiej KAS dokonały także ustalenia składników majątkowych osób objętych postępowaniem. Ponadto, funkcjonariusze KAS prowadzili postępowanie dotyczące naruszenia przepisów ustawy o ochronie znaków towarowych – przekazuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Łącznie w sprawie zatrzymano 19 osób, zlikwidowano 5 profesjonalnych linii, produkujących steroidy anaboliczno-androgenne oraz 10 magazynów, w których znajdowało się około 550 tys. opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi, gotowymi do wprowadzenia na czarny rynek, w tym kilkaset opakowań z nowymi substancjami psychoaktywnymi i około jednej tony różnego rodzaju surowców i komponentów do nielegalnej produkcji. Służby przejęły także mienie należące do podejrzanych, o łącznej wartości około 3,5 mln euro.
Gang działał od 3 lat na terenie kilku krajów europejskich, w tym między innymi w Polsce, Czechach, Słowacji czy Bułgarii. – Wszystko wskazuje na to, że był kierowany przez Polaka i Czecha. Z ustaleń śledczych wynika, że z krajów azjatyckich przemycano ogromne ilości prekursorów i innych komponentów, które następnie wykorzystywano do nielegalnej produkcji środków na potencję oraz steroidów anaboliczno-androgennych, nazywanych potocznie sterydami. Wytwarzanie tych środków odbywało się w Polsce, Czechach i Słowacji – informuje rzecznik lubelskiej administracji skarbowej.
Gangsterzy usłyszeli zarzuty
Dodaje, że z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa przestępcza również na własną rękę wytwarzała opakowania i wymyślała nazwy „firm”, sugerując, że są to produkty pochodzenia azjatyckiego. Gotowe produkty były sprzedawane za pośrednictwem portali internetowych, natomiast rozliczenia odbywały się za pomocą kont bankowych zakładanych na podstawione osoby, tak zwane „słupy”.
– Zarzuty, przedstawione osobom zatrzymanym w Polsce, dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania znacznej ilości narkotyków, sprzedaży i wytwarzania substancji zabronionych w sporcie zgodnie z międzynarodową konwencją o zwalczaniu dopingu w sporcie, za co grozić może kara do 12 lat pozbawienia wolności. Z pięciu podejrzanych zatrzymanych w Polsce trzech zostało tymczasowo aresztowanych na wniosek prokuratora, natomiast dwóch odpowie za popełnione czyny z wolnej stopy – wyjaśnia Michał Deruś.
Czternastu kolejnych podejrzanych, zatrzymanych w innych krajach, poniesie odpowiedzialność karną zgodnie z miejscowym prawem.
Jak podkreślają służby, śledztwo jest rozwojowe, a jego celem jest ustalenie wszystkich członków gangu oraz osób współpracujących z nim w ramach nielegalnego rynku sterydów i narkotyków.
Śledztwo w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej prowadzą policjanci zwalczający zorganizowaną przestępczość narkotykową z zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. W działaniach, mających na celu likwidację gangu, prócz funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, brały udział również: Służba Celna z Brna, NPC z Brna, NAKA Koszyce i Bratysława, prokuratorzy ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, Prokuratura Okręgowa w Koszycach oraz Prokuratura Okręgowa w Brnie, przy wsparciu pracowników Europolu, Eurojustu, Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) oraz Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze