We wtorek, 4 lipca, w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyło się uroczyste czepkowanie, które wpisuje się w tradycję uczelni. Jest to wydarzenie, w czasie którego absolwenci pielęgniarstwa symbolicznie są przyjmowani do zawodu, poprzez nakładanie na głowę białych czepków.
- Mamy świadomość tego, że nasi absolwenci podejmują pracę w różnych obszarach - zarówno podmiotach leczniczych, jak i placówkach oświatowych. Z każdym rokiem zainteresowanie pielęgniarstwem jest większe. W tym roku odbędzie się także rekrutacja na kierunek położnictwo. Mamy nadzieję, że będzie cieszyć się nie mniejszym zainteresowaniem - mówi dr n. o zdr. Aneta Kościołek, pełniąca obowiązki dyrektora Instytutu Nauk Medycznych PANS w Chełmie.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych rozwija także zaplecze dydaktyczne. Powstaje nowy budynek Instytutu Nauk Medycznych, który ma otworzyć uczelni drzwi do wprowadzenia również kierunku medycyna.
- Realny czas na odbiór budynku to Inauguracja 2024/2025. Szczególnie ważne jest przygotowanie laboratoriów, bo to one będą kluczowe dla kierunków medycznych. Pielęgniarstwo jest naszym podstawowym kierunkiem, na którym teraz kształcimy, ale mam nadzieję, że już wkrótce równolegle będziemy mogli otworzyć nabór na położnictwo, a docelowo oczywiście na kierunek lekarski - mówi rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie prof. PANS dr hab. Arkadiusz Tofil.
Pielęgniarstwo w PANS powstało w 2014 roku, już 7 roczników absolwentów opuściło mury uczelni i podjęło pracę w zawodzie. Senator prof. PANS dr hab. Józef Zając, prorektor ds rozwoju PANS, a tym samym założyciel chełmskiej Alma Mater wskazuje dwie przyczyny powstania kierunku pielęgniarstwo.
- Po pierwsze zapotrzebowanie regionu. A po drugie rozwój - zaczęliśmy od pielęgniarstwa, a widzimy kierunek lekarski jako finał rozwoju tego instytutu.
W dzisiejszym święcie studentów, a właściwie już absolwentów pielęgniarstwa, udział brał także podsekretarz stanu Piotr Bromber.
- Niedawno czytałem ranking atrakcyjności zawodów i tam pojawił się właśnie zawód pielęgniarki. Myślę, że jest to wymierny dowód na to, że działania, które podejmujemy, mają sens. Mamy przygotowany system zachęt. Istotny w tym systemie jest mentoring. To mechanizm, który próbuje pogodzić doświadczenie z wykształceniem. Jak wchodziłem, widziałem uśmiech na twarzach absolwentów i mam nadzieję, że ten uśmiech już pozostanie.
Po przemowach oraz życzeniach gości, nadszedł czas na symboliczne założenia czepków pielęgniarskich oraz wręczenie kodeksów etyki zawodowej. Absolwenci złożyli też uroczyste ślubowanie.
- Z szacunkiem i dumą przyjmuję nadany mi tytuł zawodowy pielęgniarki i uroczyście przyrzekam: sprawować profesjonalną i troskliwą opiekę nad zdrowiem i życiem ludzkim na każdym jego etapie.
Tekst ślubowania dumnie powtarzali absolwenci pielęgniarstwa w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
Napisz komentarz
Komentarze