Wszystko zaczęło się półtora roku temu. Wówczas mieszkanka Ignatowa-Kolonii trafiła do chełmskiego szpitala z rozpoznaniem silnej reakcji alergicznej. Przeprowadzono badanie przy pomocy tomografu i okazało się, że krytycznemu zwężeniu uległa aorta brzuszna.
- Po tej diagnozie przewieziono mnie do Zamościa i tam zoperowano. Operacja trwała w sumie pięć godzin. To prawdopodobnie wówczas oderwały się skrzepy, które trafiły następnie do naczyń krwionośnych mojej lewej nogi – opisuje pani Edyta.
Kolejna operacja odbywała się już w Lublinie i tam lekarze próbowali jeszcze wydobyć skrzepy operacyjnie, a następnie rozpuścić farmakologicznie. Nie udało się. Pacjentka stanęła przed koniecznością podjęcia tragicznej decyzji – czy amputować nogę, czy też narazić się na utratę życia. Wybrała to pierwsze. Życie, które znała i tak ceniła, legło w gruzach.
- Stałam się praktycznie więźniem we własnym domu. Jestem od wszystkich uzależniona. Jeżdżę na wózku. Chcę to zmienić, ale potrzebuję specjalistycznej protezy. Specjaliści zasugerowali, że te bardziej dostępne i tańsze są w moim przypadku bezużyteczne. By zakupić sprzęt, który pozwoli mi powrócić do wymarzonej normalności, potrzebuję blisko 80 tys. złotych – mówi przygaszonym głosem pani Edyta.
Chce się trzymać, być silna, ale nie daje rady. Jej doświadczenia okazały się zbyt trudne. Usiłuje budować wszystko na nowo, ale trudno jest normalnie funkcjonować, kiedy podstawowe czynności wydają się być zdobywaniem górskich szczytów.
- Staramy się o wykonanie specjalnego podjazdu, ponieważ do domu prowadzą u nas trzy schodki. Niby niewiele, ale jednak stanowią dla mojego wózka poważną przeszkodę. Do tej pory jednak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie rozpoznał naszej sprawy – wyjaśnia pani Edyta.
Rodzina poszkodowanej uruchomiła na portalu siepomaga.pl specjalną zbiórkę środków na zakup protezy -
Pomóc może absolutnie każdy, wpłacając nawet niewielką, niezobowiązującą kwotę. Rodzina ma nadzieję, że zakup urządzenia pomoże pani Edycie w szybkim powrocie do normalności.
Osoby zainteresowane pomocą mogą się również kontaktować pod następującym numerem telefonu: 692-794-295.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze