Pracownicy PUP wyjaśniają, że do pojawienia się w placówce zaproszone są w szczególności te osoby, które na rynku pracy znajdują się w szczególnej sytuacji, czyli osoby rezygnujące z rolnictwa oraz te, którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie. Mile widziani są również ci zarejestrowani bezrobotni, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz ci przypisani do kategorii NEET.
Bezrobotni z grupy NEET to grupa dosyć specyficzna. W jej skład wchodzi również młodzież, która jednocześnie nie uczy się, nie pracuje,ani też nie przygotowuje do wykonywania jakiegokolwiek zawodu. Są to osoby pozostające na utrzymaniu innych. Zazwyczaj największy odsetek osób zaliczanych do NEET stanowią młodzi do 29. roku życia.
Co właściwie można im zaoferować, jak zaktywizować? Pracownicy PUP przekonują, że tych form jest kilka i zainteresowana osoba może spróbować poszukać takiego narzędzia, które w jego konkretnej sytuacji będzie najbardziej efektywne.
- W naszym obecnym projekcie, związanym z aktywizacją, wyróżniamy kilka form wsparcia: staż, wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, bon na zasiedlenie dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia oraz rozmaite szkolenia – mówi Barbara Gil, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie.
Jeśli zdecydujemy się na uczestnictwo w szkoleniach, to mamy do dyspozycji kilka interesujących propozycji i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Można np. skorzystać ze szkolenia metodą MAG, MIG oraz TIG. Można również przeszkolić się z zagadnień typowo budowlanych, jak: "Rusztowania budowlano – montażowe, metalowe (montaż i demontaż z modułem segregacji odpadów budowlanych)"; „Monter instalacji i urządzeń sanitarnych z modułem przydomowych oczyszczalni ścieków”.
Miejsce znajdzie się również dla osób zainteresowanych tematem „Rachunkowość z obsługą komputera w ramach certyfikatu ECDL (BASE)” czy też „Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym”. Poza tym proponowane są następujące tematy szkoleń: „Opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych” oraz „Brukarz z obsługą zagęszczarek i ubijaków wibracyjnych”.
- Swoje miejsce znajdą u nas również osoby zainteresowane zdobyciem prawa jazdy kat. C. jak i ci, którzy chcą zostać sprzedawcami z certyfikatem ECDL (BASE) – dodaje Gil.
Po dodatkowe informacje warto udać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie i skontaktować z jednym z pracujących tam urzędników.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze