11 lipca w Chełmie odbył się kolejny, trzeci już dzień obchodów upamiętniających 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Przed pomnikiem Piety Wołyńskiej odprawiona została msza święta polowa, którą koncelebrował Ksiądz Biskup Adam Bab. Podczas skupienia w modlitwie biskup nawoływał do pojednania i miłosierdzia. Po uroczystościach religijnych odegrany został hymn państwowy, nastąpiło też uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. Następnie przybyli goście i oficjele złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wybrzmiał też apel poległych oraz salwa honorowa.
Kolejnym punktem obchodów była konferencja prasowa przy ulicy Hrubieszowskiej 102 prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka oraz ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, poświęcona wizualizacji Centrum Prawdy i Pojednania i Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
- Ten projekt znajduje się na liście strategicznych obiektów realizowanych w ramach misji państwa budowania naszej narodowej tożsamości i budowania dziedzictwa narodowego. Mamy nadzieję, że w roku 2027 Centrum Prawdy i Pojednania oraz Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w tym miejscu stanie się faktem. Realizujemy to zadanie, aby ta zbrodnia popełniona na Polakach nie została zapomniana, ale też po to żeby wybaczyć, żeby budować dobre relacje z naszymi sąsiadami Ukraińcami, którzy sami dziś zmagają się z ludobójstwem - mówił podczas konferencji minister Sasin.
Jakub Banaszek wskazywał na funkcję Chełma jako miasta - ratownika zarówno w 1943 roku, jak i dziś. Dlatego postanowił, że jest to idealne miejsce na powstanie tej instytucji.
- Kiedy 3 lata temu zainicjowaliśmy dyskusję, żeby utworzyć w Chełmie Centrum Prawdy i Pojednania Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej, mieliśmy tylko pomysł i nic więcej. W tym czasie nie tylko nabyliśmy nieruchomość, powołaliśmy odpowiednią instytucję, zebraliśmy potrzebne środki, ale także stworzyliśmy całą koncepcję, która pozwala nam dzisiaj, właśnie w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, ogłosić przetarg w systemie zaprojektuj-buduj na realizację tego tak bardzo potrzebnego miejsca pamięci, pojednania i prawdy. Chełm jest bramą na Wołyń, ale jest też miejscem, gdzie żyją rodziny wołyńskie i to była ich prośba - mówił prezydent Chełma.
Banaszek dodał, że właśnie dziś miasto ogłasza przetarg i zaczyna prace nad tą bardzo potrzebną inicjatywą.
- 80 lat temu Polacy udali się do kościoła, aby modlić się o bezpieczeństwo i pokój, ale w tych kościołach zostali napadnięci i w bestialski sposób mordowani. Kobiety, dzieci, starcy... często bez szansy obrony. Tu właśnie powstanie muzeum pamięci tych ludzi. Powstanie tu też Centrum Prawdy i Pojednania, a tak na prawdę przebaczenia, bo nie ma pojednania bez przebaczenia. Wszyscy wierzymy, że w 2027 roku Ukraina będzie już wolna i będziemy mogli tutaj rozmawiać o wolnej Polsce i Ukrainie- dodał Ryszard Madziar, szef gabinetu politycznego Jacka Sasina.
Prezydent Chełma dodał także, że wręczył prezydentowi Ukrainy podczas jego pobytu list o idei powstania muzeum. Zaznaczył również ważną rolę ukraińskich rodzin, które pomagały polskim obywatelom w ucieczce przed śmiercią. Ślad po nich także ma pozostać w tym muzeum...
Ważną częścią uroczystości był także Marsz Pamięci, który rozpoczął się pod Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a zakończył na skwerze przy Piecie Wołyńskiej. Oprócz marszu odbył się także Rowerowy Rajd Pamięci, którego meta również zlokalizowana była pod Pietą Wołyńską, lecz wystartował z miejsca, w którym powstać ma Centrum Prawdy i Pojednania Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, przy ul. Hrubieszowskiej 102.
Zwieńczeniem obchodów był piękny, a momentami wzruszający koncert Lecha Makowieckiego.
Czytaj także:
- Chełm. Zakończyło się zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego. Jakie pomysły mają mieszkańcy?
- Gm. Chełm. Sprawca śmiertelnego wypadku w areszcie. Może wyjść za kaucją…
- Powiat chełmski. Jak powiat w Rejowcu Fabrycznym budował...
- Gm. Włodawa. Jechali wężykiem na hulajnogach. Sporo ich to kosztowało
- Na sygnale. Wypadki na Reja i Wojsławickiej. Ściernisko w ogniu od przewodów
Napisz komentarz
Komentarze