Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:13
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Urszulin. Prace przy nagrobku Adama Łaskiego zakończone

Sfinalizowano już prace konserwatorskie przy kamiennym nagrobku Adama Łaskiego z połowy XIX w. na cmentarzu rzymskokatolickim w Wereszczynie. Udało się odczytać fragmentarycznie zachowaną inskrypcję o treści: „Adama Łaskiego" / Syna Kalixta I Józefy / Z Domańskich (1848 r.).
  • Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Gm. Urszulin. Prace przy nagrobku Adama Łaskiego zakończone
Sfinalizowano prace konserwatorskie przy kamiennym nagrobku Adama Łaskiego z połowy XIX w. na cmentarzu rzymskokatolickim w Wereszczynie. W trakcie prac konserwatorskich odczytano fragmentarycznie zachowaną inskrypcję o treści: „Adama Łaskiego" / Syna Kalixta I Józefy / Z Domańskich (1848 r.).

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zakres prac konserwatorskich obejmował m.in.: odkopanie fundamentów nagrobka i uzupełnienie ubytków; wypoziomowanie i wypionowanie bloków kamiennych, na których ustawiono stelę; oczyszczenie powierzchni nagrobka z brudu, mchów i porostów; przeprowadzenie dezynfekcji, uzupełnienie ubytków kamienia; zamontowanie krzyża i uporządkowanie pola grobowego.

Inicjatorem podjęcia prac konserwatorskich było Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” z Wereszczyna, które od kilku lat z powodzeniem odnawia najstarsze i najcenniejsze nagrobki z wereszczyńskiego cmentarza.

- Nie były to skomplikowane prace, ponieważ jest to nieduży nagrobek i nasz wykonawca, a więc pracownia Pana Michała Oleksego z Torunia, rozłożyła swoje działania na dwa etapy. Pierwszy raz byli u nas maju, oczyścili i wykopali wszystkie elementy. Drugi etap - czerwcowy - polegał na zabezpieczeniu elementów nagrobka przed grzybami i porostami, a także doczyszczeniu kwatery grobowej - mówi Adam Panasiuk ze stowarzyszenia "Wereszczyński Gościniec".

Wykonawcą prac konserwatorskich był zespół konserwatorów z firmy "Oleksy" Konserwacja Zabytków Michał Oleksy z Torunia.
Prace konserwatorskie zostały sfinansowane z kwest organizowanych przez Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” oraz z dotacji powiatu włodawskiego.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama