Zakres prac konserwatorskich obejmował m.in.: odkopanie fundamentów nagrobka i uzupełnienie ubytków; wypoziomowanie i wypionowanie bloków kamiennych, na których ustawiono stelę; oczyszczenie powierzchni nagrobka z brudu, mchów i porostów; przeprowadzenie dezynfekcji, uzupełnienie ubytków kamienia; zamontowanie krzyża i uporządkowanie pola grobowego.
Inicjatorem podjęcia prac konserwatorskich było Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” z Wereszczyna, które od kilku lat z powodzeniem odnawia najstarsze i najcenniejsze nagrobki z wereszczyńskiego cmentarza.
- Nie były to skomplikowane prace, ponieważ jest to nieduży nagrobek i nasz wykonawca, a więc pracownia Pana Michała Oleksego z Torunia, rozłożyła swoje działania na dwa etapy. Pierwszy raz byli u nas maju, oczyścili i wykopali wszystkie elementy. Drugi etap - czerwcowy - polegał na zabezpieczeniu elementów nagrobka przed grzybami i porostami, a także doczyszczeniu kwatery grobowej - mówi Adam Panasiuk ze stowarzyszenia "Wereszczyński Gościniec".
Wykonawcą prac konserwatorskich był zespół konserwatorów z firmy "Oleksy" Konserwacja Zabytków Michał Oleksy z Torunia.
Prace konserwatorskie zostały sfinansowane z kwest organizowanych przez Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” oraz z dotacji powiatu włodawskiego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze