Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 20:52
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Upamiętnili zbrodnię w Parośli [ZDJĘCIA]

W 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej podczas mszy polowej przy pomniku pomordowanych Polaków w Parośli Stowarzyszenie Kresy-Pamięć i Przyszłość z Chełma oddało hołd poległym ofiarom.
Upamiętnili zbrodnię w Parośli [ZDJĘCIA]

Źródło: Stowarzyszenie Kresy-Pamięć i Przyszłość

Zbrodnia w Parośli I została dokonana 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka, na ludności polskiej w województwie wołyńskim. Dzień ten jest uznawany za pierwszy dzień zbiorowego mordu na ludności polskiej na terytorium Wołynia. Szacuje się, że mogło tam zostać zamordowanych od 149 do 173 Polaków.

Tablica z nazwiskami pomordowanych mieszkańców Parośli na prośbę ocalałego z rzezi Witolda Kołodyńskiego została zaprojektowana, wykonana i zamontowana na mogile. Inicjatywa ta miała miejsce w 2007 roku, a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Kresy-Pamięć i Przyszłość z Chełma. Uroczyste poświęcenie tablicy, w obecności świadków tragicznych wydarzeń nastąpiło w kwietniu 2008 r. podczas pielgrzymki kresowian, organizowanej przez to stowarzyszenie.

- Na terenie Wołynia sami upamiętniliśmy blisko 100 miejsc, natomiast IPN wykazuje 4 czy 5 upamiętnień. Mówię oczywiście o upamiętnieniach o których wiem, ale jest też sporo takich, które widzę, a nie wiem, kto je postawił.  Kolega z Rzeszowszczyzny sam upamiętnił 50 miejsc - mówi Krzysztof Krzywiński, prezes stowarzyszenia Kresy-Pamięć i Przyszłość.

W sobotę (8 lipca) w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej w Parośli odbyła się msza polowa. 

- Miałem nadzieję, że usłyszę ważne słowa skierowane do Polaków, choć biorąc pod uwagę rocznicę 70. czy 75., to były trochę ostudzone nadzieje. Mnie, jako potomkowi rodziny kresowej, nie tyle zależy na słowie 'przepraszam', co na zdaniu wyrażającym zgodę na bezkolizyjne wejście i dokonanie ekshumacji. Bo to jest coś, co byłoby największym zadośćuczynieniem na tę chwilę dla nich... - dodaje Krzywiński.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Grzegorz Zarański 26.07.2023 18:59
Mszę polową w Parośli, a byłem jej uczestnikiem, odprawiono w sobotę 8 lipca 2023, a nie we wtorek 11.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama