Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Powiat chełmski. Dotacje na usunięcie azbestu zostały rozdane. Kto sięgnął po środki?

Została już opublikowana lista rankingowa podmiotów, którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przyznał środki na działania związane z usuwaniem azbestu. W naszym powiecie pieniądze otrzymały Wojsławice oraz Leśniowice. Kiedy firmy zaczną usuwać szkodliwe, eternitowe pokrycia dachowe i inne szkodliwe elementy? Włodarze gmin zapewniają, że jeszcze w tym roku.
Powiat chełmski. Dotacje na usunięcie azbestu zostały rozdane. Kto sięgnął po środki?
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Pixabay

Gmina Wojsławice otrzymała na działania proekologiczne 93 tys. złotych. Wójt Henryk Gołębiowski mówi, że procedury związane z azbestem samorząd wdraża regularnie, ale uzależnione jest to od możliwości pozyskiwania środków na ten cel. 

- Ponieważ otrzymaliśmy szansę na otrzymanie pieniędzy z aktualnego rozdania, chętnie z niej skorzystamy. Na terenie naszej gminy jest jeszcze sporo gospodarstw, gdzie ten azbest jest, zatem warto wdrożyć działania związane z jego usunięciem – mówi wójt Gołębiowski.

I dodaje, że procedura związana z usuwaniem szkodliwych elementów dachów nie jest skomplikowana. 

- Ogłosimy w najbliższym czasie przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania i odpowiednia firma ruszy do poszczególnych gospodarstw w celu usunięcia eternitu czy innych azbestowych elementów – wyjaśnia wójt gminy Wojsławice.

Według wyliczeń, jakie wykonali na swoim terenie urzędnicy z gminy Leśniowice, w gospodarstwach zalega jeszcze blisko 97 ton niebezpiecznych, rakotwórczych substancji. Kwota dotacji była uzależniona od zapotrzebowania zgłoszonego przez samych mieszkańców. 

- Otrzymaliśmy 55 wniosków o usunięcie azbestu z gospodarstw. Teraz ogłosimy przetarg na wyłonienie firmy, która się tym zajmie i mamy nadzieję, że do końca roku cała procedura się zakończy – mówi wójt Joanna Jabłońska

W przypadku Leśniowic kwota dotacji wyniosła 60 tys. złotych. Warto zauważyć, że fundusz przeznaczył na tegoroczne dofinansowania 2 mln złotych.

 – Dzięki temu programowi z terenu województwa lubelskiego zostanie usunięte kolejne 4 tys. ton rakotwórczych materiałów – podkreśla Agnieszka Kruk, prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie.

Zarząd Funduszu przyznał w tym roku dotacje dla 19 gmin z terenu województwa lubelskiego. Największe wsparcie finansowe, w kwocie 200 tys. zł, otrzymają gminy Niedźwiada (pow. lubartowski) i Frampol (pow. biłgorajski). Wśród największych beneficjentów tegorocznego wsparcia są także gminy Biszcza i Goraj (pow. biłgorajski) oraz Zakrzówek (pow. kraśnicki).

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama