– Najprawdopodobniej ustawianie mostu rozpocznie się już w poniedziałek. W zależności od pogody potrwa od 10 do 14 dni. Żołnierze zapewniają, że postarają się zrobić to jak najszybciej – informuje Kamil Jakubowski rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
Dodaje, że most to konstrukcja złożona z trzech części, o całkowitej długości ok. 26 metrów.
– Most jest stalowy, o szerokości ok. 3,5-4 metrów. Będą mogły poruszać się po nim samochody osobowe i ciężarowe. Nie ma limitu wagi – wyjaśnia Kamil Jakubowski. Wskazuje, że most będzie ustawiony na okres przygotowywania przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, dokumentacji technicznej dotyczącej budowy drogi wojewódzkiej nr 816. – Na pewno przez okres zimowy będzie stał jeszcze most składany – przekazuje Kamil Jakubowski. Wskazuje też, że to pierwsza tego typu konstrukcja w województwie lubelskim.
Przypomnijmy, w nocy z 25 na 26 maja, na skutek nawalnych opadów deszczu, wody spływającej z przyległego terenu oraz wysokiego stanu rzeki Bug w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 816 w miejscowości Kuzawka przerwana została droga wojewódzka nr 816 oraz zniszczeniu uległ przepust o średnicy 2xØ150 cm. – Droga jest nieprzejezdna. Służby wyznaczyły objazd drogami powiatowymi – informował 26 maja Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy ZDW w Lublinie. Rzeka wyrwała ogromną dziurę w jezdni. Droga jest nieprzejezdna [ZDJĘCIA]
– W przyszłości droga zostanie odbudowana, ale procedury projektowe i związane z wydaniem pozwoleń trwają. A my chcemy tę drogę udrożnić jak najszybciej. Obecny objazd jest uciążliwy dla mieszkańców i turystów. W dodatku zbliża się 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, a ta droga prowadzi też do Kodnia, stąd jest to nagła potrzeba – podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Jak wyjaśnia dyrektor ZDW, Paweł Szumera most składany to rozwiązanie tymczasowe.
- Docelowo chcemy odbudować drogę, jesteśmy na etapie wyłaniania projektanta. Mamy nadzieję, że dokumentacja projektowa powstanie jak najszybciej i tylko, gdy ją uzyskamy, wystąpimy o pozwolenie na budowę, ogłosimy przetarg i przystąpimy do realizacji – tłumaczy dyrektor ZDW Paweł Szumera.
Marcin Mazuryk dyrektor departamentu strategicznego Ministerstwa Obrony Narodowej przekazuje, że prace w ramach ćwiczeń wykonają żołnierze z batalionu saperów z Dęblina.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze