Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:09
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Powiat chełmski. Gminy poratują bezcenne zbytki. Kto i ile otrzymał?

Wyczerpuje się powoli rządowa kiesa, w której znajdowały się środki na różnego rodzaju działania inwestycyjne. Dystrybuowane są ostatnie pieniądze na drogi, a ostatnio poszczególne samorządy otrzymały dofinansowania na ratowanie bezcennych dóbr lokalnej kultury. I nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że kurek ze środkami zewnętrznymi wkrótce ktoś zakręci. Nie ma się czemu dziwić – wybory już za pasem.
Powiat chełmski. Gminy poratują bezcenne zbytki. Kto i ile otrzymał?

Źródło: https://dipp.info.pl/

Ale zanim mieszkańcy poszczególnych gmin i miast ruszą do urn, będą mogli obserwować, jak zmieniają się i pięknieją „w oczach” ich lokalne kościoły, pałacyki czy kapliczki. Kto, ile i na co przeznaczy otrzymane właśnie pieniądze?

Wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski poinformował, że kwotę ponad 420 tys. gmina przekaże lokalnej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buśnie, a duszpasterze środki te spożytkują na remont chóru i sufitu świątyni

Dwa duże zadania obejmą świątynie zlokalizowane w gminie Dorohusk. Pół miliona złotych zostanie przeznaczone na kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Świerżach i tą samą kwotą zostaną wsparte działania remontowe zaplanowane w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku. 

Sawin z kolei otrzyma na działania konserwatorskie blisko 970 tys. złotych. Wszyscy mają nadzieję, że dzięki tej kwocie zmieni się oblicze kościoła św. Rocha w Czułczycach. 

Co uda się wyremontować w mieście Rejowiec Fabryczny? Władze miasta skupiły się na lokalnej architektonicznej perełce i we wniosku ujęły zabytkowy dworek, okolony urokliwym parkiem Stajne-Polesie. 

Sporo będzie się działo również w gminie Leśniowice. Wójt Joanna Jabłońska wyjaśnia, że środki w kwocie blisko 1 mln złotych zostaną przeznaczone na cztery ważne zadania. 

- Dzięki dofinansowaniu uda się wykonać izolację kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Kumowie, remont kościoła pw. św. Anny w Sielcu, roboty związane z izolacją pionową i poziomą świetlicy w Horodysku oraz wymienić ogrodzenie i utwardzić alejki na cmentarzu w Leśniowicach – mówi o szczegółach prac wójt Jabłońska. 

Gmina Siedliszcze przeprowadzi natomiast remont dwu obiektów. Jednym z nich jest pałac Węgleńskich, natomiast mniejsze zadanie obejmuje konserwację zabytkowej płyty Zofii Radwańskiej w Siedliszczu. 

- W sumie pozyskaliśmy ponad 1 mln złotych. Jeśli chodzi o pałacyk Węgleńskich, to jest to modrzewiowy dworek znajdujący się w samym Siedliszczu. Planujemy wykonać tam remont dachu, stolarki - głównie okiennej - elewacji i ogrzewania.  Chcielibyśmy również, aby by udało się odtworzyć ganek, ponieważ pierwotnie obiekt taki charakterystyczny ganek posiadał – wyjaśnia burmistrz Hieronim Zonik.

Uważa, że renowacja to co prawda zadanie o mniejszym zakresie, ale o ogromnym znaczeniu historycznym. 

- Płyta wykonana jest z piaskowca i znajduje się obok kościoła parafialnego w Siedliszczu. Czas i warunki atmosferyczne zniszczyły napisy oraz inne elementy tego nagrobka. Chcielibyśmy odtworzyć napis oraz herby Godziemba i Radwan. Planowaliśmy również wykonanie ogrodzenia wokół płyty – dodaje burmistrz Zonik.

Spore konserwatorskie wyzwanie pojawiło się również przed gminą Wojsławice. W ramach dofinansowania samorząd pozyskał blisko 1 mln złotych. Środki, zgodnie ze sporządzonym wnioskiem, zostaną przeznaczone na remont kościoła pw. św. Barbary w Turowcu oraz remont kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach.

- Gmina Żmudź pozyskała środki na realizacje dwóch zadań. Jednym z nich jest renowacja kapliczki pw. św. Jana Chrzciciela w miejscowości Dryszczów. Przedmiotem inwestycji będą prace renowacyjne przy zabytkowej kapliczce, m.in. wymiana dachu i podwalin kapliczki, oczyszczenie i malowanie ścian, a także szereg innych prac mających na celu odnowienie i zabezpieczenie zabytkowego obiektu – informuje Łukasz Burak, zastępca wójta gminy Żmudź.

Wartość tej części inwestycji to 145 tys. zł.

Ale to nie wszystko. Działania mające na celu przywrócenie zabytkom dawnej świetności obejmą również kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Klesztowie. 

- W przypadku kościoła dopiero opracowujemy szczegółowy zakres prac. Wartość inwestycji to 1 mln złotych – dodaje Burak. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama